Bývalý policejní prezident Petr Lessy se cítí nevinen a zatím netuší, k čemu byl vydaným trestním příkazem odsouzen.

Nelíbí se mu, že byl odsouzen pro zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu policisty bez nařízeného hlavního líčení. Soudce pouze v neveřejném slyšení vydal trestní příkaz.

Lessy si pravděpodobně podá odpor.

"Rozhodně se to mělo projednávat na jiné úrovni," řekl Lessy, který nyní pracuje na magistrátu ve Frýdku-Místku. "Přesně vím, že jsem nevinný. Proto je pro mě jakékoliv uznání viny zcela nepřijatelné," dodal.

Lessy nyní může proti rozhodnutí podat odpor, který by jej zrušil. Pokud by tak učinil, soud by nařídil hlavní líčení.

Zatím ale ještě neví, jaký trest mu soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 uložil. "Nic mi zatím nebylo doručeno. Volal jsem i svému právnímu zástupci. Také nic neví. Pokud bych měl něco dostat dnes, vyzvednu si to na poště až večer," řekl.

Podle informací o řízení zveřejněných na webu justice se někdejší šéf policejního sboru dopustil pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby tím, že loni v září předal své mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka, aby je dala jednomu z novinářů.

 

Soud Lessyho vinu uznal bez nařízení hlavního líčení.

Mluvčí soudu Roman Podlešák odmítl sdělit, jaký trest soud Lessymu vyměřil. Odůvodnil to tím, že rozhodnutí není pravomocné.

Trestním příkazem ale podle něho nelze uložit nepodmíněný trest, soud tak mohl Lessymu uložit maximálně podmínku, případně trest zákazu činnosti, peněžitý trest nebo obecně prospěšné práce.

Bývalý šéf policie se hájí tím, že v den, kdy měl podle inspekce spáchat trestný čin, byl v Ostravě vyzvednout z nemocnice syna. Proto prý nemohl nikomu žádné dokumenty předat.

 

Již dříve uvedl, že jeho stíhání bylo jedinou cestou, jak se zbavit nepohodlného policejního prezidenta. Ministr vnitra Jan Kubice jej ihned po obvinění propustil od sboru. Podle odborů jej přitom ministr mohl pouze ho postavit mimo službu.

Lessy měl s Kubicem v minulosti několik sporů, ministr ho opakovaně vyzýval k rezignaci. Někdejší šéf policie se chce kvůli propuštění obrátit na soud.

Lessy nedávno stanul v čele nově zřízeného odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality na magistrátu ve Frýdku-Místku. Svou pozici tam zatím nevnímá jako ohroženou.

 

"Jednak rozhodnutí není pravomocné. Navíc jsem nevinný," řekl. Mluvčí magistrátu Jana Matějíková nechtěla rozhodnutí komentovat. "Netušíme, co je jeho obsahem. Vyjadřovat se nebudeme navíc i proto, že je nepravomocné," uvedla.

Související