Informační blackout se přinejmenším do jara odkládá. Ministerstvo vnitra na poslední chvíli zajistí provoz klíčového systému státní správy, který používají všechny důležité úřady v Česku.

HN už minulý týden přinesly zprávu, že systém Czech Point od ledna nemá kdo zajišťovat. A to kvůli sporům při výběrovém řízení na nového provozovatele. Znamenalo by to, že od Nového roku by přestaly fungovat matriky, registry lidí i automobilů a lidé by si už nemohli na dálku opatřovat výpisy z katastrů, obchodního rejstříku a rejstříku trestů.

Příští tři měsíce proto bude Czech Point – tak jako ostatně dosud – spravovat firma Newps. A to bez výběrového řízení, protože jinak podle náměstka ministra vnitra Radka Šmerdy hrozí totální kolaps většiny úřadů.

"Počítáme, že začátkem března by to mělo být vyřešené a Czech Point převezme firma vzešlá z otevřené soutěže," řekl HN Šmerda.

Vnitro vypsalo soutěž na provozovatele v dubnu, přihlásily se tři firmy. Nejlevnější nabídku dala společnosti Axcode: 172 milionů za čtyřletou službu. Vnitro ji ovšem vyřadilo s tím, že cenu – řečeno tendrovým slovníkem – podsekla. Tedy že je nereálná. Zakázku získal druhý v pořadí, firma Newps za 311 milionů.

Ne my, ale konkurence je drahá

Neúspěšný Axcode ale soutěž napadl u Úřadu pro hospodářskou soutěž. Stěžoval si nejen na vyloučení kvůli údajně podezřele nízké ceně, ale i na chybu dvou úřednic vnitra, které špatně vyplnily dokumenty k zakázce.

"V naší ceně jsou kalkulovány všechny náklady včetně přiměřeného zisku. Naopak my považujeme ceny konkurence za nadsazené," uvedl šéf Axcode Slavomír Hrinko.

Antimonopolní úřad pak v říjnu ministerstvu zakázal smlouvu s vítězem tendru podepsat, než zakázku prozkoumá a vydá rozhodnutí. Jenže to by znamenalo, že od ledna Czech Point nepoběží.

"Byla by to naprostá katastrofa," potvrdil Dan Jiránek, primátor Kladna a předseda Svazu měst a obcí.

Ministerstvo vnitra teď celou soutěž vrátí o několik kroků zpět a zruší většinu svých rozhodnutí. Chyba úřednic, které špatně sepsaly prohlášení, že nejsou ve střetu zájmů, se tím vymaže.

"V podstatě začínáme odznovu a budeme hodnotit nabídky," popsal náměstek Šmerda. Vnitro tím ale vyřeší jen jednu část stížnosti firmy Axcode.

 

Druhá se týká už zmíněné ceny a vyřazení ze soutěže. Šmerda nechtěl hovořit o tom, jestli si vnitro bude i napodruhé stát za tím, že za 172 milionů není možné Czech Point držet v chodu. Ale je to pravděpodobné, protože vnitro při vyřazení argumentovalo posudkem dvou certifikovaných znalců.

Pracovali i pro Opencard

Firma Axcode podle veřejně dostupných údajů z registru zakázek ještě na podobně velkém projektu nepracovala. Dostala ale menší, několikamilionové zakázky na vzniku pražské karty Opencard.

Kvůli podezření z tunelování celý projekt vyšetřuje policie. Audit navíc ukázal, že magistrátní úředníci zakázku pro Axcode schválně rozdrobili, aby se vyhnuli soutěži.

ctete patek
Související