"Prvorepublikový voják musel dobře znát nepřátelskou techniku. Rozeznával ji jen díky maskování a tvaru pancíře. Československé stroje neměly žádné zvláštní označení, které by napovídalo o jejich příslušnosti k československé branné moci," říká Marek Manda, nadšenec do prvorepublikové armády. Notoricky známý emblém "vlajky v kroužku" tehdejší armáda zprvu vůbec nepoužívala. Bylo to spojeno i s tím, že Československo svou vlajku dlouho vybíralo.

Bezmála deset let po 28. říjnu se poprvé na československých letadlech "vlajky v kroužku" objevily. A přesně před padesáti lety, 27. prosince 1962, tedy necelých dvacet let po druhé světové válce, se tento symbol dnes oficiálně nazývaný "Národní rozlišovací znak" dostal i na vojenská vozidla.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.