HN: Jak snadno se v Česku objevují filmařské talenty? 

Česko a Slovensko jsou poměrně malé trhy, tomu odpovídá i nabídka. Úplně jednoduché to není, ale pokud člověk hledá, určitě najde. My se s tvůrci aktivně setkáváme, projekty iniciujeme.

HN: Kolik vám projde rukama návrhů na projekty a kolik jich je od začínajících tvůrců? 

Námětů je hodně, ne vždy se úplně hodí do profilu naší stanice, protože my se soustředíme na trochu jiná témata než místní komerční a veřejnoprávní televize. Náměty si i sami vyhledáváme, zajímavé projekty iniciujeme, nečekáme jen na to, co nám kdo přinese. Ale nových námětů není nikdy dost. Od začínajících tvůrců je toho zhruba polovina. 

HN: HBO je součástí mediální korporace Time Warner, má hledání talentů v takové společnosti nějaká specifika?

Vzhledem k tomu, že konglomerát Time Warner vlastní mnoho televizních stanic, nejen HBO, tak na tuto otázku neumím fundovaně odpovědět. Hledání talentů na ostatních teritoriích HBO Europe probíhá podobně jako u nás. 

HN: Jakou máte vy osobně metodu na objevováni talentů? 

Talent 2013

O kom z vašeho uměleckého oboru v budoucnosti uslyšíme? Na tuto otázku odpovídalo 25 osobností včetně Jana Hřebejka, Jaroslava Rudiše, Michala Pavlíčka nebo Kateřiny Tučkové. Anketu Talent 2013 přináší páteční vydání Hospodářských novin.

Já myslím, že to je otázka instinktu, buď jste o něčem přesvědčená, že to je dobré, nebo ne. Ničím jiným se neřídím. Zároveň je podle mne třeba být ve střehu, sledovat, co se kde děje nového, zajímavého a reagovat na to. Číst nové autory. Zkrátka neustále hledat.

HN: Jak poznáte talentovaného tvůrce? Zmýlila jste se někdy?

Jak už jsem řekla, spoléhám na instinkt. Podle mne na to neexistuje žádný mustr. Ta práce je společná a je o vzájemné důvěře. Vývoj scénáře nebo audiovizuálního díla je tvůrčí proces, samozřejmě vás občas někdy někdo překvapí. Ale přijďte se zeptat za deset let, až za sebou budu mít mraky uskutečněných projektů. Jsem pořád na začátku.

HN: Objevila jste letos v českém filmu nějaký výrazný talent?

Prakticky celý tým, který stál u zrodu Hořícího keře režisérky Agnieszky Hollandové. Pokud mám jmenovat alespoň některé, tak jednoznačně scenárista Štěpán Hulík, producenti Pavla Kubečková a Tomáš Hrubý, z herců pak třeba Jenovéfa Boková a Patrik Děrgel. U Táni Pauhofové, Terezy Voříškové, Petra Stacha a Vojty Kotka jsem si potvrdila, že se jedná o výjimečné herecké talenty.

Související