Tisíce odsouzených v Česku dostaly od prezidenta Václava Klause dodatečný dárek - brzkou svobodu. Klaus na konci svého volebního období - v den 20. výročí od vyhlášení samostatné České republiky - vyhlásil dílčí amnestii.

Týkat se má podle odhadu ministra spravedlnosti Petra Blažka (ODS) zhruba šesti tisíc vězňů. "První z nich by mohly věznice opustit už ve středu," řekl.

Z věznic na svobodu by se měli dostat především staří lidé nad 75 let a také ti, kteří si odpykávají trest maximálně ve výši dvou let - lidé odsouzení za krádeže, drobné podvody, nebo dopravní nehody.

Z výroční zprávy Vězeňské služby však vyplývá, že koncem roku 2011 bylo ve věznicích 27 lidí starších 70 let, z toho 3 ženy.

"Očištěni" budou rovněž ti, kteří byli před 1. 1. 2013 odsouzeni k domácímu vězení nebo veřejně prospěšným pracím.

Věznice jsou v plné pohotovosti. Podle generálního ředitele Petra Dohnala už od čtvrté hodiny odpolední jeho podřízení ve všech věznicích vyhledávají případy odsouzených, kterých se amnestie týká, a připravují je k soudnímu rozhodnutí.

Kolik lidí pyká v českých věznicích, se dozvíte ZDE

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.