Svobodu kvůli amnestii možná okusí až 7 416 lidí, to je zhruba o šest stovek více, než ministerstvo spravedlnosti předpokládalo ve středu dopoledne. "Upozorňovali jsme, že je to jen odhad, který se může měnit nahoru i dolů. Ani tohle nemusí být konečné číslo," řekla IHNED.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Už dopoledne začaly ve věznicích zasedat soudy, které musí definitivně potvrdit, zda se odsouzeného amnestie týká. Když se proti verdiktu žalobce ani pachatel neodvolají, přesune se vězeň na lékařskou prohlídku, dostane své věci a do dvou hodin může vyjít na svobodu.

Po třetí hodině odpoledne přišlo hlášení z Vazební věznice Teplice: Máme hotovo. Předseda okresního soudu Roman Dobeš pustil na svobodu 25 vězňů.

Ač Klausova amnestie je menší než první velká Havlova, která poslala z věznic domů na 15 tisíc lidí, pro vězeňskou službu je to terno. Věznice se dlouhodobě potýkají s přeplněností svých areálů a nedostatkem peněz. Teď se jim uleví.

"Pro nás je to skutečně znatelná úleva. Počet odsouzených klesne téměř o třetinu," konstatoval ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. O amnestii se dozvěděl jako ostatní - až z televizního projevu prezidenta.

Sledovali jsme online

 
2.1.2013 08:48 | Den pro odsouzené

Dobrý den,

ve středu 2. ledna 2013 začala platit amnestie prezidenta Václava Klause, která se dotkne až sedmi tisíc vězňů. Jak bude propouštění odsouzených na svobodu probíhat vám budeme zprostředkovávat v on-line reportáži.

2.1.2013 08:56 | Amnestie i pro šéfa Dělnické strany Vandase?

Amnestie prezidenta Václava Klause se pravděpodobně týká i pravicových extremistů z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Její šéf Tomáš Vandas byl 5. ledna 2012 brněnským krajským soudem za výrok o "ničivé imigrantské vlně tsunami" a situaci na sídlišti Janov odsouzen ke 4 měsícům s podmíněným odkladem na 20 měsíců.

Amnestie se patrně týká i dalších členů ve vedení.

2.1.2013 09:02 | Má mít prezident právo udělovat amnestie?

"Nejsem si jist - vlastně se tím naznačuje, že justice nefunguje, jak má. V mé rakouské druhé vlasti byla poslední 1945," odpovídá biolog a filosof Stanislav Komárek v online Think tanku osobností veřejného života. Další odpovědi najdete ZDE

2.1.2013 09:02 | Mezi prvními opustí obvinění vazební věznici v Teplicích

Na 30 lidí opustí pravděpodobně dnes Vazební věznici v Teplicích. "V 10:00 začne zasedat soud, během dopoledne budou trestně stíhaní věznici opouštět," potvrdil mluvčí věznice Michal Kruťa.

2.1.2013 09:18 | Heřmanice propustí na 250 vězňů

Věznice v Heřmanicích na Ostravsku počítá s tím, že kvůli amnestii opustí vězení 200 až 250 lidí. Do věznice už míří soudci, pro které vyrazil speciální mikrobus. Prvními případy by se soudci mohli začít zabývat po desáté hodině.

2.1.2013 09:24 | Advokát Lžičař: Amnestie pomůže lidem v nejistotě

Amnestie Václava Klause definitivně zastaví trestní stíhání, které se vleče už více než osm let a v případě odsouzení hrozí pachatelům maximálně desetileté vězení. Určitě se tak trestu vyhne bývalý fotbalový funkcionář František Chvalovský.

Advokát Josef Lžičař to vítá, podle něj to pomůže lidem, kteří už léta žijí v nejistotě. "Trest by měl následovat vždy co možno nejdřív po spáchaní deliktu," tvrdí Lžičař, jenž v současné době zastupuje například ženu, kterou na jaře srazil lobbista Roman Janoušek.

Celý rozhovor s advokátem Lžičařem si přečtete ZDE

2.1.2013 09:34 | Policie se připravuje na propuštění vězňů

Policie se podle mluvčí Štěpánky Zatloukalové připravuje na propuštění amnestovaných vězňů. "Zaměříme se na zajištění zejména veřejného pořádku a to zvýšeným výkonem služby v regionech, kde jsou věznice a kde se a očekává propuštění vězňů. Bude také zvýšený dohled v dopravě a zajištění bezpečnosti v celé České republice," uvedla..

Policejní prezident již nařídil krajským ředitelům, aby se na příliv amnestovaných vězňů připravili.

2.1.2013 09:40 | Klausovo novoroční překvapení: amnestie neuznával

Prezident Václav Klaus do prvního dne roku 2013 patřil spíš ke kritikům amnestie. Její vyhlášení na konci prezidentova volebního období proto bylo značným překvapením.

V roce 2003 totiž Klaus pro Český rozhlas řekl: "Já si nemyslím, že má prezident opravovat soudní systém. A stejně tak si nemyslím, že bych si měl vytipovat jednu skupinu odsouzených a pokusit se jim dát svobodu na základě toho, že se zmýlili soudci nebo že je chybný trestní zákoník. Ten pocit nemám a neosobuji si pravomoc, abych to udělal."

2.1.2013 09:44 | Jiří Leschtina: Klaus na Měsíci

Kdo jiný než Klaus by tedy měl v jubilejní den říct veřejnosti, jak vnímá s odstupem let své minulé kroky. Místo toho ale vyhlásil amnestii, čímž dal ťafku všem spoluobčanům, kteří rozpad státu vnímají jako nutné zlo. A ne jako slavné výročí, hodné otevírání bran kriminálů.

Celý text komentátora Jiřího Leschtiny ZDE

2.1.2013 09:54 | Ministerstvo: Nevíme, kolik lidí bude potřebovat pomoc

Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím nemá představu, kolik z téměř sedmi tisíc amnestovaných vězňů bude žádat stát o pomoc s hledáním práce a získáním peněz.

"V tuto chvíli to skutečně netušíme, nevíme, kolik vězňů bude propuštěno a hlavně v jaké budou sociální situaci," říká mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

Úřady práce musí být podle ní flexibilní a i případný nápor žadatelů o dávky a o registraci zvládnout.

2.1.2013 10:13 | Majitel Amsterdam shopů se vyhne vězení

Vězení by se mohl kvůli vyhlášené amnestii vyhnout také majitel sítě Amsterdam shopů v Česku Artur Slawomir Kamedula. Předpokládá to žalobkyně i vrchní komisař, kteří na jeho případu pracovali.

Muže soudy potrestaly za šíření toxikomanie dvěma lety vězení, část trestu si již odpykal ve vazbě. Kamedula, který je polským občanem, má do vězení nastoupit na začátku února.

Jeho případ byl v zemi průlomový, jeho potrestání pomohlo k vymýcení shopů nabízející pod hlavičkou sběratelských předmětů syntetické drogy.

"Amnestie se zřejmě vztahuje i na něj, podle mne podmínky splňuje. Byl již pravomocně odsouzen," řekla dnes ČTK státní zástupkyně Lenka Kremzerová.

2.1.2013 10:27 | Reportér IHNED.cz uvnitř Vazební věznice v Teplicích

Redaktor IHNED.cz Michal Kalina sleduje situaci ve Vazební věznici v Teplicích.

"Jdeme domů," zní výkřiky z oken teplické věznice. Někteří trestně stíhaní diskutují, kdo opustí brány zařízení, kde jsou ve vazbě.

"Je tu spousta novinářů a procházíme přísnou prohlídkou," doplňuje reportér.

2.1.2013 10:32 | Manažeři zkrachovalé Union banky uniknou trestu

Manažeři zkrachovalé Union banky patří mezi skupinu trestně stíhaných, kteří nebudou potrestáni. Vyhlášení rozsudku přitom bylo naplánováno na 22. ledna. Podle soudce Igora Krajdla, který případ řeší, může amnestie ovlivnit i další průběh kauzy manažerů zkrachovalé družstevní záložny ČMDS řízené Petrem Bezručem.

"V případě Union banky bude trestní stíhání do dvou dnů zastaveno. Státní zástupce má právo si podat stížnost. Nepředpokládám ale, že by to udělal," řekl pro ČTK Krajdl.

Dodal, že pokud by stíhaní manažeři banky a propojených firem trvali na vynesení rozsudku, senát se 22. ledna sejde a rozsudek vynese. "Vyneseno ale bude jen rozhodnutí o trestu. Ne o vině. To ale neznamená, že by se nemohlo jednat o zprošťující rozsudek," uvedl soudce.

2.1.2013 10:36 | Amnestie i na Slovensku

Amnestii pro odsouzené vyhlásil ve středu slovenský prezident Ivan Gašparovič. Na svobodu by se podle deníku SME mohlo dostat kolem 550 odsouzených s trestem nižším než 18 měsíců.

Gašparovičova amnestie je výrazně menší než Klausova. Týká se pouze vězňů, kteří byli potrestáni maximálně 18 ti měsíčním vězením, a to pouze za neúmyslné a nedbalostní trestní činy.

2.1.2013 10:48 | Kladenští soudci vyrazili komplet do věznic

V budově kladenského okresního soudu nezůstal ve středu ani jeden soudce z trestního úseku, všichni jeli do rozhodovat do vězení. Do jejich kompetence spadá Věznice Vinařice.

2.1.2013 10:53 | Jaroslav Spurný, Respekt: Prezidentova libovůle

"Svým rozhodnutím o amnestii prezident vzal spravedlnosti vítr z plachet," píše ve svém komentáři Jaroslav Spurný z Respektu.

Celý text ZDE

2.1.2013 10:55 | Pražské věznice propustí na 560 vězňů

V Praze by se měla prezidentská amnestie vztahovat na zhruba 560 lidí, kteří si v současnosti odpykávají trest za branami pankrácké a ruzyňské věznice. Celkem by podle ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala mohlo vězení opustit 6 876 odsouzených.

2.1.2013 11:02 | Dvě vězeňkyně z Teplic už jsou na svobodě

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na právě probíhajícím brífinku uvedl, že první dva propuštění opustili věznice. "Jedná se o dvě ženy, které vykonávaly trest v Teplicích," doplnil ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

2.1.2013 11:04 | Vyřizování amnestie poběží nepřetržitě

Náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák konstatoval, že amnestie bude trvat nepřetržitě. "Soudci rozhodují ve věznicích i vazebních věznicích, o jejich dopravu i zázemí se stará Vězeňská služba. Pracovat budou nepřetržitě 24 hodin," dodal.

2.1.2013 11:16 | Hokejistovi Dudovi bude asi trest zahlazen

Trest bude s největší pravděpodobností zahlazen hokejistovi Radku Dudovi, který dostal loni tří měsíce vězení s ročním podmíněným odkladem za výtržnictví, když v Karlových Varech napadl chodce.Uvedl to server novinky.cz.

Podmínečné tresty nejsou totiž v rámci amnestie ničím rozlišené, a prezidentská milost se tak v těchto případech vztahuje i na násilné delikty.

2.1.2013 11:22 | Nejvíce lidí propustí v Kynšperku, nejméně na Mírově

Nejvíce odsouzených - přibližně 450 - má opustit Věznici Kynšperk nad Ohří, naopak nejméně vězňů, a to 17 lidí bude s největší pravděpodobností amnestováno ve Věznici Mírov.

2.1.2013 11:44 | Amnestie asi pomůže Daře Rolins

Dílčí amnestie pravděpodobně pomůže zpěvačce Daře Rolins. Té soud v prosinci udělil 18měsíční podmíněný trest za smrtelnou nehodu způsobenou v roce 2010.

2.1.2013 12:00 | Příbuzní před věznicí čekají na propuštěné blízké

Před teplickou vazební věznicí už čeká několik příbuzných zdejších odsouzených. "Někteří ani netuší, jestli právě jejich nejbližších se amnestie dotkne, ale doufají v to," hlásí přímo z místa reportér IHNED.cz Michal Kalina.

Krátce před dvanáctou opustil bránu věznice mladý muž, který byl odsouzen na půl roku. "Je to dárek k novému roku," poznamenal k prezidentově amnestii a přidal do kroku.

2.1.2013 12:06 | Soudce v Teplicích už poslal na svobodu 10 vězňů

Předseda teplického soudu Roman Dobeš rozhoduje za mřížemi Vazební věznice Teplice o 27 odsouzených. Během dvou hodin propustil deset z nich na svobodu.

"Většinou se jednalo o odsouzené za majetkovou trestnou činnost a maření úředního rozhodnutí," řekl soudce reportérovi IHNED.cz. Předpokládá, že mnozí z nich se do vězení zase vrátí.

2.1.2013 12:14 | Silniční pirát pravděpodobně nebude potrestán

Amnestie se může týkat i Aleše Trpišovského, který svou agrasivní jízdou ohrožoval pomalejší řidiče na D1. Vrchní soud mu v prosinci potvrdil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky. 

2.1.2013 12:42 | Vězni si mohou na úřad pro mimořádnou sociální dávku

Úřady práce už dostaly od ministerstva práce pokyn, jak mají postupovat v případě, že se na ně obrátí propuštění vězni. Potřebným mohou vyplácet dávku mimořádné okamžité pomoci. Mají si proto zajistit dostatečnou hotovost. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Věznice by mohlo po amnestii opustit zhruba 6900 lidí. Zatím není jasné, kolik z nich by mohlo požádat o pomoc v hmotné nouzi či o jiné dávky.

2.1.2013 12:42 | Schwarzenberga amnestie zklamala

Podle ministra zahraničí a předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by se prezidentská amnestie měla týkat pouze lehkých činů, které se v zahraničí trestají domácím vězením, a ne těch největších skandálů této republiky.

"S denním odstupem, bohužel jsem zjistil, že Václav Klaus nezklamal," řekl dnes Schwarzenberg na dotaz ČTK, co soudí o rozsahu prezidentské amnestie.

2.1.2013 13:04 | Amnestie nejspíš zastaví i kauzu Poldi

Případ bývalých kladenských hutí Poldi bude po amnestii prezidenta Václava Klause pravděpodobně zastaven. V kauze figuruje bývalý výkonný ředitel hutí Marko Stehlík, který je obviněn ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

2.1.2013 13:12 | Zastaví soud kauzu Berka?

Zatím není jasné, jestli amnestie prezidenta platí i pro odsouzené v kauze podezřelých konkurzů, ve kterých figuruje ústecký soudce Jiří Berka. Místopředseda krajského soudu v Českých Budějovicích a zároveň předseda senátu kauzy Zdeněk Kučera ještě neví. Podle Kučery se sice trestní stíhání táhne více než osm let a tresty nepřevyšují deset let odnětí svobody, ale některým obžalovaným bylo obvinění sděleno až v roce 2006.

2.1.2013 13:12 | Lidem odsouzeným k domácímu vězení trest zatím neskončil

Klausova amnestie se dotýká i lidí, odsouzených k obecně prospěšným pracem či domácímu vězení. I když začala platit ve středu, neznamená to, že odsouzení už nemusí do práce nastoupit nebo dodržovat režim domácího vězení.

"Dokud soud nerozhodne, že se na tyto lidi amnestie prezidenta vztahuje, se pro nás nic nemění. Budeme dál kontrolovat, zda je domácí vězení dodržováno i vykonávání obecně prospěšných prací," uvedl ředitel Probační a mediační služby ČR Pavel Štern.

Přesná čísla, kolika odsouzených se amnestie dotkne, bude mít vedení služby k dispozici zítra.

2.1.2013 14:06 | Prezidenští kandidáti mají ke Klausově rozhodnutí výhrady

Většina prezidentských kandidátů je nespokojena s Klausovou amnestií. Jako hlava státu by ji prý buď neudělovali vůbec, nebo v menším rozsahu. Pochybnosti mají kromě Karla Schwarzenberga i Zuzana Roithová, Vladimír Franz, Miloš Zeman nebo Jana Bobošíkové.

"Dokážu pochopit, že viníci neúmyslných dopravních nehod v době přeplněných věznic a rozpočtových škrtů prospějí společnosti daleko víc, když budou pracovat a starat se o své rodiny. Nedokážu pochopit, a ani se smířit s tím, že amnestie osvobodí tuneláře a protagonisty korupčních kauz," uvedla Roithová.

"Ačkoliv chci v mnohém navázat na politiku Václava Klause, tak jeho včerejší (úterní) amnestii za dobrý krok nepovažuji,"sdělila ČTK Bobošíková.

"Nepletl bych si amnestii s nějakým populistickým nástrojem, s nímž budu šermovat," řekl ČTK Vladimír Franz.

"Vyhlášení amnestie je prezidentovým právem, rozhodnutí Václava Klause proto respektuji. Sám bych amnestie nevyhlašoval. O to odpovědněji bych přistupoval k individuálním žádostem o milost a podporoval bych programy podporující začlenění osob do společnosti po návratu z výkonu trestu," uvedl v tiskovém prohlášení expremiér Jan Fischer.

2.1.2013 14:28 | Část propuštěných možná skončí v Naději

Je pravěpodobné, že se určitý počet bývalých vězňů pokusí vyhledat pomoc v organizacích jakou je Naděje.

"My v podstatě žádné informace, které se týkají amnestie nemáme. Předpokládáme, že se na nás část propuštěných vězňů obrátí, ale nijak se na to nepřipravujeme," uvádí oblastní ředitelka Naděje Petra Lakatošová.

2.1.2013 14:55 | Soudci rozhodují o odsouzených

Státní zástupci a administrativní pracovnice dnes doprovázeli předsedu Okresního soudu v Olomouci Michala Jelínka do olomoucké vazební věznice. Olomouckou vazební věznici by na základě dílčí amnestie mělo opustit přes osm desítek vězňů. Celkově by se na svobodu mělo dostat 6876 odsouzených.

2.1.2013 15:08 | Počet propuštených stále roste

Ministerstvi spravedlnosti zveřejnilo nový odhad, kolika odsouzených by se amnestie měla týkat. Věznice by podle nich mohlo opustit až 7 416 lidí. Údaj se může znovu změnit.

2.1.2013 15:14 | Prezident pomohl i dceři svého kancléře Weigla

Vyhlášením amnestie prezident Václav Klaus prominul trest i dceři svého kancléře Jiřího Weigla. Magdaléna Weiglová dostala dvouletý trest s podmíněným odkladem za dopravní nehodu u Lázní Toušeň, při které zemřela její spolujezdkyně.

Prvoinstanční soud ji původně poslal na rok nepodmíněně do vězení, Krajský soud v Praze jí ale trest po odvolání zmírnil. S dvouletým podmíněným trestem se tak Weiglová přesně vejde do hranice, kterou Klaus v amnestii stanovil. A formálně tak přestává být odsouzenou.

2.1.2013 15:45 | Amnestie může dočasně zmírnit přeplněnost věznic

"Amnestie vyřeší přeplněnost českých věznic pouze na chvíli," tvrdí ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský. Podle něj jsou k vyřešení problému stále potřeba systémové změny.

"Já i můj předchůdce ve funkci ombudsmana Otakar Motejl jsme opakovaně upozorňovali na přeplněnost věznic, jejímž důsledkem může být špatné zacházení a porušování základních práv vězňů. Z tohoto pohledu prezidentská amnestie může přeplněnost v některých věznicích zmírnit," uvedl Varvařovský.

2.1.2013 15:49 | Teplická věznice hlásí hotovo. Na svobodu šlo 25 vězňů

Okresní soud v Teplicích a vazební věznice Teplice ukončily vyřizování amnestie a v 15:15 propustily posledního z 25 odsouzených, na které se vztahovala amnestie.

2.1.2013 15:52 | Uskuteční se kvůli amnestii mimořádná sněmovní schůze?

Opoziční ČSSD uvažuje o vyvolání mimořádné sněmovní schůze kvůli prezidentské amnestii. "Premiér Petr Nečas by na ní měl vysvětlit, proč prezidentovo rozhodnutí podepsal," řekl dnes novinářům předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Podle stranického místopředsedy a prezidentského kandidáta Jiřího Dienstbiera je rozsah amnestie extrémní a nemá v současnosti obdoby.

2.1.2013 15:59 | Propuštěný Ladislav: Je to nejlepší pocit, který jsem kdy měl

Třicetiletý Ladislav N. z Varnsdorfu nastoupil do teplické věznice před čtrnácti dny. Zůstat tu měl půl roku za to, že odmítl obecně prospěšné práce, které mu soud nařídil za drobný podvod.

Díky Klausově amnestii jde domů.

Celý příběh jednoho z propuštěných vězňů si přečtěte ZDE

2.1.2013 16:03 | Má mít prezident právo udělovat amnestie?

V think tanku osobností odpovídá spisovatel Miloš Urban: "Pokud systém umožňuje, aby ušlechtilý čin nakonec vyzněl účelově a podezřele, tak raději ne. Anebo prezidenta v této libo(z)vůli omezit."

Odpovědi dalších osobností veřejného života ZDE

2.1.2013 16:10 | Komunista: Bylo to nepřipravené

Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček kritizuje Klause za vyhlášení dílčí amnestie.  "Nejsem proti udělení amnestie, ale měla by být řízená. V tomto případě se určitě uleví věznicím, otázkou je, zda tito propuštění vězni budou mít kam jít a neocitnou se na ulici," tvrdí. Podle něj se může zhoršit bezpečnost v ulicích.

2.1.2013 16:30 | Předsedkyně Nejvyššího soudu nevidí v amnestii žádnou "filozofii"

"V každé amnestii by měla být jasně čitelná filozofie. V rozhodnutí prezidenta Klause ji zatím hledám," uvedla v rozhovoru pro ČTK předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

2.1.2013 16:51 | Bradáčová: Amnestie zastaví stíhání obviněných ve 13 velkých kauzách

Vrchní státní zastupitelství v Praze se domnívá, že soudy budou muset na základě amnestie zastavit stíhání obviněných hned u 13 velkých hospodářských kauz, které tamní žalobci dozorují.

Deníku Právo to řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Jmenovala přitom případ někdejšího šéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského, konkurzního soudce Jiřího Berky, firmy Private Investors nebo manažerů Komerční banky.

2.1.2013 17:01 | Heřmanice opustí více než polovina vězňů

Nejvíce odsouzených bude na základě amnestie propuštěno z věznice Heřmanice v Ostravě. Brány nápravného zařízení opustí podle předběžných propočtů 546 vězňů z celkového počtu 976.

2.1.2013 17:21 | Propuštění by mohli zamířit do azylových domů

Organizace na pomoc lidem bez domova očekávají, že jejich služby po amnestii vyhledá řada propuštěných vězňů.

"Předpokládáme, že určité procento propuštěných do našich zařízení zavítá. V azylových domech ještě nějaká místa jsou," řekla mluvčí Armády spásy Pavla Vopeláková.

"Jsme v kontaktu se sociálními pracovníky věznic. Ti se pak obracejí přímo na našeho sociálního pracovníka. Propuštění jdou do azylového domu, tam se jim vyřídí i sociální dávky," popsala obvyklou praxi.

2.1.2013 18:11 | Amnestie může pomoci Pitrovi, Vandasovi i agresivnímu hokejistovi. Podívejte se, koho Klaus potěšil

Kromě zpěvačky Dary Rollins, šéfa Dělnické strany Tomáše Vandase nebo majitele Amsterdam shopů obviněného z toxikomanie potěší prezidentova amnestie zřejmě i podnikatele Tomáše Pitra, fotbalového bosse Františka Chvalovského nebo konkurzního soudce Jiřího Berku.

Přehledný seznam těch, kterých se amnestie týká, najdete ZDE.

2.1.2013 18:59 | Propuštění vězni z Brna-Bohunic budou slavit a hledat si práci

Ve věznici v Brně-Bohunicích by se amnestie mohla týkat asi 130 z 600 odsouzených a vazebně stíhaných.

První z amnestovaných vězňů opustili zařízení v 17:30.

"Byl to šok, když jsem se dověděl, že půjdu domů. Nikdo to nečekal. Samozřejmě to oslavíme," řekl ČTK třiadvacetiletý mladík, jenž vyšel z nápravného zařízení mezi prvními.

Odpykal si pět měsíců z 19měsíčního trestu, který dostal podle svého vyjádření za "různorodou trestnou činnost". Amnestií dal podle něj Klaus druhou šanci mnoha lidem.

"Moc mu za ni děkuji. Udělám vše proto, abych se sem již nevrátila," řekla ČTK padesátiletá Božena Daňková. Ta byla vazebně stíhána za neplacení výživného na své děti. Do vězení se dostala, když dluh narostl na několik desítek tisíc korun. I když bylo její stíhání zastaveno, dluh zaplatit musí. Tvrdila, že si začne hned ve čtvrtek hledat práci.

2.1.2013 19:11 | Kalousek: Přímo volený prezident by neměl mít právo vyhlašovat amnestii

"Amnestie nepatří do moderní ústavy a prezident zvolený v přímé volbě by už neměl mít právo ji vyhlašovat," řekl v pořadu ČRo Dvacet minut Radiožurnálu místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

"Myslím si, že by se o tom měla minimálně vést debata, zda amnestie patří, nebo nepatří do moderní ústavy, a v případě, že by tento nebo jakýkoliv budoucí parlament došel k názoru, že možná nepatří, tak příslušnou novelu iniciovat," podotkl.

2.1.2013 19:48 | Věznice opustilo během středy 560 vězňů

Věznice po celé České republice propustily dnes od rána do 17:30 v rámci amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem 560 z více než 7400 vězňů, kterých se rozhodnutí týká. V ČT to řekl šéf vězeňské služby Petr Dohnal.

Na svobodu by se měla dostat zhruba třetina všech lidí, kteří si v káznicích odpykávají své tresty.

2.1.2013 21:11

Dnešní on-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Situaci po vyhlášení amnestie budeme sledovat i zítra.

Související