Amnestie, kterou v úterý v závěru svého novoročního projevu vyhlásil prezident Václav Klaus, by se měla týkat především méně závažné trestné činnosti. Prospěch z ní ale pravděpodobně budou mít i lidé, kteří figurovali ve vleklých hospodářských kauzách.

Kromě zpěvačky Dary Rolins, šéfa Dělnické strany Tomáše Vandase nebo majitele Amsterdam shopů obviněného z toxikomanie tak Václav Klaus možná potěší i podnikatele Tomáše Pitra, fotbalového bosse Františka Chvalovského nebo konkurzního soudce Jiřího Berku.

Podívejte se, komu by prezidentská amnestie mohla pomoci.

Union banka

Mezi skupinu trestně stíhaných, kteří nebudou potrestáni, patří například manažeři zkrachovalé Union banky Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal, Alena Pejčochová a Tomáš Seidler. Pětice členů představenstva Union banky byla obviněna, že osobám, které byly s bankou personálně či obchodně spojené, poskytovala nestandardní úvěry. Ty ovšem nebyly dostatečně zajištěné. Vyhlášení rozsudku přitom bylo naplánováno na 22. ledna.

Českomoravská družstevní spořitelna

Podle soudce Igora Krajdla, který případ řeší, může amnestie ovlivnit i další průběh kauzy manažerů zkrachovalé družstevní záložny Českomoravské družstevní spořitelny. Finanční ústav měli připravit o více než 300 milionů korun.

Mr. 10 procent

Pobytu za mřížemi se zřejmě vyhne exnáměstek zlínské primátorky Martin Janečka a jeho společníci Dalibor Kučera a Radek Dvořák. Někdejší politik, kterému se na Zlínsku přezdívá Mr. 10 procent, a jeho komplici byli v polovině listopadu odsouzeni ke dvěma letům vězení za korupci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.