Prezidentská amnestie má smysl. Ale je třeba přemýšlet spíše nad systémovými kroky, které by ulevily přeplněným českým věznicím, komentoval rozhodnutí prezidenta Václava Klause propustit více než sedm tisíc odsouzených bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Je dobře, že prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii?

Je správné, že dojde k poklesu počtu vězňů, a to zejména těch, kteří spáchali méně závažnou trestnou činnost. Česká republika je skutečně výjimkou. Ne že by u nás byla vyšší kriminalita než v okolních zemích Evropské unie, ale máme mnohem více pachatelů, kteří za méně závažnou trestnou činnost vykonávají nepodmíněný trest, místo aby jim soud uložil některý z alternativních trestů.

Mám však velké pochyby o té části prezidentské amnestie, kdy dochází k zastavení stíhání trestných činů, u kterých může být uloženo až deset let odnětí svobody. V této části amnestie nejde o bagatelní trestnou činnost. Osobně bych zde amnestii nedoporučoval.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.