Prezident Václav Klaus chce do konce svého mandátu ještě minimálně jednou udělit milosti. "Už dnes mám na stole čtyři sta nových žádostí o milost, a protože jich měsíčně přichází zhruba dvě stě až tři sta, milosti budu ještě minimálně jednou udělovat," říká prezident v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD). Nic bližšího však nesdělil.

Milostí Klaus do této chvíle podle vlastních slov udělil 438 milostí.

V rozhovoru prezident označil vyhlášenou amnestii za gesto, které chce dát novou příležitost hlavně těm, kteří sice zákon překročili, ale nejsou to recidivisté. Je také výrazem smíření a odpuštění.

"K udělení amnestie jsem byl vyzýván po celých deset let svého prezidentování," vysvětlil Klaus pro MfD. Tento krok však odkládal až na závěr svého mandátu. Stav vězeňství a přeplněnost věznic amnestie neměla řešit. 

Ke svému rozhodnutí ukončit trestní řízení v případech trvajících osm a více let Klaus řekl, že s odvoláním na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva se za nepřiměřenou délku řízení považuje doba přesahující šest let. "Tento časový úsek jsem si já v žádném případě nevymyslel. Zdál se mi krátký, a proto jsem do textu amnestie místo čísla šest dal svým vlastním rozhodnutím číslo osm," uvedl. Stát by podle něj měl zajistit, aby trestní řízení netrvalo nepřiměřeně dlouhou dobu.

Kolik vězňů která věznice propustí? Prohlédněte si mapu a kompletní tabulku - čtěte ZDE

Pospíšil: Mám pochyby o části amnestie, která zastavuje stíhání vážných trestných činů - čtěte ZDE

Mapa: Kterých věznic se amnestie dotkne

Díky prezidentské amnestii se má podle předběžných propočtů ministerstva vnitra na svobodu dostat 6876 odsouzených. Věznice by se měli opustit především lidé nad 75 let a také ti, kteří si odpykávají trest maximálně ve výši dvou let - lidé odsouzení za krádeže, drobné podvody nebo dopravní nehody.

"Očištěni" budou rovněž ti, kteří byli před 1. 1. 2013 odsouzeni k domácímu vězení nebo veřejně prospěšným pracím.