Trestní soudci už třetí den obcházejí věznice a po stovkách studují jednotlivé případy těch, které mají osvobodit. Největší díl práce, kterou na ně prezident svou novoroční amnestií navalil, je přitom stále teprve před nimi.

Zatímco amnestovaných ve výkonu trestu je zhruba sedm tisíc, těch v podmínce, kterých se rozhodnutí Václava Klause rovněž týká, může být celkem až sto tisíc.

Z justičních statistik to nyní vyčetl Libor Dušek, ekonom z institutu CERGE-EI, který se vězeňstvím dlouhodobě zabývá. „Tolika lidem byl v posledních pěti letech udělen podmíněný trest do dvou let, jak o tom mluví amnestie, a zároveň u nich ještě pořád trvá zkušební lhůta,“ vysvětlil Dušek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.