Senátor Tomio Okamura už do přímé volby prezidenta České republiky s největší pravděpodobností nezasáhne.  Ústavní soudci nevyhověli jeho žádosti na odklad voleb a jejich termín nepozastavili. První kolo se tak uskuteční 11. a 12. ledna 2013.

Jeho stížností se ale soudci budou nadále zabývat. Do kdy rozhodnutí padne, není jasné.

Názor Petra Honzejka

Ulevilo se hlavně Zemanovi a Fischerovi. Čím déle by se volby odkládaly, tím víc by rostla pravděpodobnost, že se jejich dosavadní náskok v preferencích rozplyne. Fischer by čelil stále intenzivnějším útokům à la členství v Lidových milicích, Zeman by pravděpodobně neudržel figuru dobrotivého lidového vladaře.

Celý text Petra Honzejka ZDE

Ústavní stížnosti ostatních tří kandidátů - Jiřího Kessnera, Anny Kašné a Petra Cibulky, soudci zamítli. "Tam je rozhodnutí konečné," potvrdil generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

"Teď musíme čekat jako oběti na další rozhodování Ústavního soudu. Pokud by soudci dospěli k závěru, že byla porušena ústava, tak nevím, zda budeme žít s tím, že tady bude pět let protizákonně zvolený prezident," uvedla Okamurova advokátka Klára Veselá Samková.

Okamura jako nestranický kandidát shromáždil více než 50 tisíc podpisů, ale po odpočtu neplatných hlasů klesl pod stanovenou hranici a vnitro jej do přímé volby nepustilo. Nevyhověl mu ani Nejvyšší správní soud.

V ústavní stížnosti Okamura žádal odklad voleb a zrušení ústavní podmínky stanovených podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty a několika pasáží v prováděcím zákoně.

Soudci byli jednotní

Ústavní soudci se sice už v minulosti nechali slyšet, že kvalita zákona o volbě prezidenta včetně prováděcích zákonů je sporná, volby přesto proběhnou. Kdyby se nakonec rozhodli vyhovět jeho návrhům na zrušení části Ústavy a prováděcího zákona k přímé volbě, museli by vyřešit dopad případného nálezu na uskutečněnou volbu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.