V Čechách se v sobotu ráno zvedly hladiny řek, voda zaplavila sklepy i silnice. Situace byla kritická zejména na západě Čech. Český hydrometeorologický ústav varoval před povodněmi v Karlovarském kraji, kde spadlo podle dnešních informací Povodí Ohře 40 až 60 milimetrů srážek.

Na řece Svatavě v Kraslicích na Sokolovsku vyhlásili vodohospodáři třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Dopoledne už ale hladiny klesly, na Svatavě byl už kolem poledne druhý povodňový stupeň.

Kraslicemi ještě velká voda protekla beze škod, ale o pár kilometrů níže se vylila z břehů. Most u takzvané Benešovy pily u Rotavy byl téměř pod vodou a v Oloví Svatava vytekla z břehů. Zaplavila park a dostala se i k domům kolem řeky. Voda uzavřela i některé silnice, například v osadě Mlýnek nedaleko Nového Kostela na Chebsku.

Druhého povodňového stupně dosáhla v Karlovarském kraji Bystřice v Ostrově, první stupeň platí třeba na Ohři v Drahovicích a na Rolavě ve Staré Roli. V Plzeňském kraji se na první povodňový stupeň dostala ráno Křemelná ve Stodůlkách a dopoledne i Otava v Sušici. V Jihočeském kraji je stav na řekách většinou v normě, na Teplé Vltavě v Lenoře ale platí první stupeň povodňové aktivity, tedy povodňová bdělost.

V Ústeckém kraji je kvůli vysoké hladině Bíliny od dnešních 3:15 uzavřena silnice mezi obcemi Kozlíky a Velvěty nedaleko Rtyně nad Bílinou na Teplicku. Řeka se tam podle údajů policie dostala na druhý povodňový stupeň. Vystoupala na něj v noci také hladina Chomutovky, stav bdělosti je v Ústeckém a Libereckém kraji podle ČHMÚ na dalších šesti řekách.

Hasiči v Ústeckém kraji měli za noc 33 výjezdů, hlavně kvůli čerpání vody a spadlým stromům. Řešit museli i problémy s přetékajícím potokem v Lomu u Litvínova nebo s požární nádrží v Dubí na Teplicku. Podle operačního důstojníka hasičů v Libereckém kraji v noci vyjížděli na Tanvaldsku, Novoborsku, Janově nad Nisou a v Liberci v šesti případech k zatopených sklepům nebo ucpaným propustím.

Rovněž v Kraji Vysočina se zvedly hladiny řek. Doubrava v Bílku a Sázava ve Žďáru nad Sázavou dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. Hladina Doubravy kulminovala kolem páté hodiny, poté začala klesat. 

Srážky budou ustávat

Český hydrometeorologický úřad vyhlásil pro Karlovarský kraj stav povodňového ohrožení, platil ale pouze během sobotního rána. Na zbytek dne platí výstraha nižší- povodňová bdělost. Tu meteorologové vyhlásili nejen zde, ale i v Jihočeském, Libereckém, Plzeňském a Ústeckém kraji. Platí do dnešních 15 hodin a pak bude pravděpodobně odvolána.

V odpoledních hodinách by se mělo od západu ochlazovat a tání sněhu, které se také na zvedání hladin toků podílí, by se mělo zastavit. Voda v řekách by měla zůstat na stejném stavu nebo postupně odpadat. Budou ubývat i srážky. V dalších dnech se díky ochlazení přesune sněžení i do nižších poloh.


Související