Na komplikace chřipky zemřelo v Česku od začátku zimy už sedm lidí, k úternímu odpoledni bylo v nemocnicích se závažným průběhem nemoci 49 pacientů.

Sdělil to náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. "Pacientů, kteří jsou hospitalizováni kvůli komplikacím spojeným s průběhem nemoci, přibývá. Musíme být připraveni i na velmi závažný vývoj akutních virových onemocnění, mezi něž může patřit i plicní selhání a s ním související potřeba vysoce specializované léčby," uvedl.

Ministerstvo proto zřídilo pro ošetřující lékaře konzultační telefonní linku. Obzvlášť závažné případy mohou probrat s lékaři specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice.

Linka je dostupná lékařům z celé ČR sedm dní v týdnu 24 hodin denně pro případ, že by se u jejich pacientů objevily život ohrožující komplikace. Těžký průběh plicní infekce je hlavně u lidí mladšího a středního věku, nejohroženější jsou obézní lidé, těhotné, astmatici a diabetici.

Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty je ČR na počátku epidemie. Laboratorní vyšetření potvrzují výrazný nárůst viru prasečí chřipky A(H1N1). Komplikované průběhy chřipky hlásí Praha a kraje Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Zlínský.

Žádný ze zemřelých či s vážnými komplikacemi nebyl proti chřipce očkován. Valenta radí očkování zejména lidem oslabeným chronickou nemocí.

Na komplikace chřipky zemře každý rok v České republice až 2000 lidí, v epidemii onemocní zhruba jeden milion lidí.