Odmítnutý kandidát vypadal stoicky, zato jeho navrhovatel planul: "Musím říci, že jsem tomu nevěřil, že by sociální demokracie v Senátu mohla zvolit tuhle taktiku, která je trošku dětinská," vrtěl hlavou prezident Václav Klaus.

Byl duben 2012 a horní komora právě odmítla jeho dalšího kandidáta na soudce Ústavního soudu Zdeňka Koudelku spjatého s někdejší nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou.

Ono loňské odmítnutí ale zdaleka nebylo tak dramatické jako situace před devíti lety, nedlouho po příchodu Václava Klause na Pražský hrad. Mandát v tom roce končil devíti ústavním soudcům a na začátku roku rezignoval ze zdravotních důvodů předseda soudu Zdeněk Kessler.  A nový prezident se s chutí pustil do obměny soudu, který dříve kritizoval jako "prohradní".

A narazil. Klausovy návrhy, ať už šlo o advokáta Aleše Pejchala, soudce Jana Sváčka nebo právničku Kláru Samkovou, se senátorům hrubě nelíbily. Z obsazování Ústavního soudu se stala vleklá bitva mezi Senátem a Hradem a činnost brněnského strážce ústavnosti byla celé léto ochromena, neboť namísto 15 bylo obsazeno jen sedm soudcovských míst.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.