Kampaň prezidentského kandidáta Miloše Zemana byla minimálně zčásti financována z neznámých zdrojů. Před jejím oficiálním začátkem ji totiž platila strana SPOZ - Zemanovců, a ta neuvedla, od koho konkrétně tyto peníze byly.

Zemanův volební tým uvedl, že na začátku ledna zaplatil z volebního účtu 8 800 000 korun. Největší rival, Jan Fischer, který má rovněž jednu z nejrozsáhlejších propagací, za ni od dubna do konce prosince roku 2012 dal přes 21 milionů. Transparentní účty mají od začátku kampaně kromě Zemana všichni ostatní kandidáti.

Ne všechny peníze ale šly na Zemanovu kampaň z jeho kandidátského účtu. Zeman si zřídil povinný transparentní účet až s podáním kandidátní listiny 1. listopadu. V té době už jeho propagace běžela na plné obrátky, včetně billboardů. Podle zjištění serveru IHNED.cz ji financovala strana SPOZ, která utratila tři miliony 400 tisíc korun. Dohromady tedy částka dává přibližně 12 200 000 korun.

Středně velká kampaň Karla Schwarzenberga přitom stála téměř 20 milionů. Podle informací štábu Jiřího Dienstbiera kandidát ČSSD zatím utratil 15 milionů. A pro srovnání, ČSSD ve volbách do sněmovny v roce 2010 zaplatila 184 milionů.

V případě peněz pro Zemana od SPOZ navíc není jasné, kolik a kdo konkrétně finance poskytl. "Tyto finance byly uhrazeny třetími osobami, a to konkrétně SPOZ a o.s. Přátelé Miloše Zemana," uvedl k tomu člen volebního výboru a šéf SPOZ Vratislav Mynář bez dalších podrobností.

Na otázky ohledně celkové částky za billboardy, které tvoří nejvýraznější část kampaně, včetně jejich počtu za celé období, tým Miloše Zemana neodpověděl vůbec. Sdělil pouze informace o dvou měsících.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.