V případu podezřelých machinací v přestupkovém řízení ve Frýdku-Místku, které prošetřuje policie, byl obviněn rovněž primátor města Michal Pobucký (ČSSD). Ze zneužití pravomoci úřední osoby byl v této kauze obviněn i ředitel městské policie Milan Sněhota.

Policie ho už dříve obvinila rovněž v souvislosti s loňským případem, který se týká manipulace se zakázkami. "Obvinění považuji za absurdní a účelové," uvedl Pobucký.

Policie v nové kauze podezřelého projednávání přestupků podle mluvčího Vlastimila Starzyka obvinila 13 bývalých či současných úředníků magistrátu ve Frýdku-Místku a radnice v Třinci na Frýdecko-Místecku.

"Jedna osoba je obviněna ze zneužití pravomoci úřední osoby a všechny ostatní z pomoci při spáchání tohoto trestného činu a jeho organizaci. Obviněným hrozí až pětiletý pobyt ve vězení," řekl mluvčí.

Policisté nyní prověřují osm případů, kdy se přestupky měly takzvaně zametat pod koberec. "Nebyly s přestupci řádně projednány, a viníci se tak vyhnuli potrestání," vysvětlil mluvčí.

Obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby čelí podle primátora právě šéf strážníků Sněhota. Pobucký byl, jak řekl, obviněn "ze zneužití pravomoci úřední osoby ve formě psychické pomoci".

Primátor obvinění odmítá

"Policisté si k tomuto stíhání vybrali osm konkrétních případů, z celkových téměř 10 tisíc přestupků, které byly v minulých dvou letech vyřešeny strážníky domluvou. Ředitele městské policie Milana Sněhotu policejní orgán obvinil, že v těchto osmi případech nechal udělit konkrétním řidičům za špatné parkování pouze sankci domluvou," uvedl Pobucký.

Dodal, že jeho osobně policie viní z toho, že v jednom případě byl s takovým postupem srozuměn a Sněhotu ovlivňoval. "Ze své pozice nadřízeného jsem měl pana ředitele Sněhotu v tomto postupu následně utvrdit poskytnutím 'psychické pomoci', což je podle řady erudovaných právníků věc nevídaná," podotkl Pobucký, který rovněž kritizoval práci policie. Podle něj se měl totiž šéf strážníků dopustit přečinu v době, kdy byl ve vazbě.

Pobucký se domnívá, že obvinění je vedeno snahou pošpinit jeho jméno a donutit ho k odstoupení z funkce, což však primátor rozhodně odmítá.

Kauza veřejných zakázek

Starzyk uvedl, že se obvinění trestné činnosti dopouštěli zřejmě téměř půl roku, konkrétně od konce roku 2011. Kriminalisté případ odhalili při vyšetřování další rozsáhlé kauzy, která se dotýká frýdecko-místeckého magistrátu. Loni na jaře ve městě vypukla aféra se zmanipulovanými zakázkami, v níž policie stíhá 14 lidí, mezi nimi primátorova náměstka Dalibora Hrabce (dříve VV), který nadále zůstává v této funkci.

Ze 14 obviněných je 12 fyzických a dvě právnické osoby. Čtyři z obviněných jsou zaměstnanci magistrátu. Náměstka Hrabce policie obvinila ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci veřejného činitele. Hrabec obvinění odmítá.

Případ se týká několika zakázek v hodnotě milionů korun. Některé se podle vyšetřování týkaly dodávek a služeb pro magistrát, další pro Městskou policii Frýdek-Místek. Zakázky podle policie dopadly podle předem určeného výsledku.  "Dva lidé stíhané v této kauze figurují i v novém případu. Jedním z nich je tedy ředitel Sněhota, který je spojen s oběma kauzami," doplnil Starzyk.

Podle vyjádření mluvčí Třince Šárky Szlaurové byl obviněn jeden zaměstnanec třinecké radnice, který se však na řešení dopravních přestupků nepodílí. "Tato záležitost nijak nesouvisí s jeho pracovní činností na Městském úřadu Třinec," podotkla Szlaurová.

Související