Nové aranžmá, staré obličeje. Česká televize si pozvala do pražského Kongresového centra trojici žen a šestici mužů, kteří bojují o pozici hlavy státu. Probírala se různorodá témata od národní hrdosti, přes prezidentská auta až po financování volební kampaně.

Někteří prezidentští kandidáti už neměli příliš čím překvapit. Jana Bobošíková tak kritizovala omluvu sudetským Němcům za poválečný odsun, Miloš Zeman se pokoušel o bonmoty a Karel Schwarzenberg zase nonšalantně přiznal, že má problémy s leností. "Kdybych se stal prezidentem, neměl bych žádného šéfa, který mě honil," řekl ministr zahraničí a sklidil potlesk publika. Dokázal se vypořádat i s dotazem, zda je pro něj vládní působení spíše přítěží. "Nejlepší hráči v golfu mají handicapy," kontroval šéf české diplomacie.

ANKETA
Zúčastníte se prvního kola prezidentských voleb?
Ano
1051 (93%)
Ne
67 (6%)
Váhám
16 (1%)

Co by prezidentští kandidáti na sobě na Hradě změnili? Bobošíková by potlačila svůj údajný perfekcionismus, Roithová zase důvěřivost. Sobotka by omezil kouření. Kandidát ČSSD Dienstbier by nebyl podle svých slov tak hodný a tolerantní. "Zejména ne v případu korupčníků," odpověděl Dienstbier.

Patriotický zpěv a financování kampaně

Překvapením tak byl pro diskutující hudební příspěvek královéhradeckého dětského sboru Boni Pueri, který zazpíval druhou sloku Škroupovy písně Kde domov můj. Vystoupení sboru unisono ocenili potleskem i prezidentští kandidáti.

Zhruba tisícovka diváků v hledišti sálu si pak poslechla, jak kandidáti hovořili o vedení prezidentských kampaní. Strhla se přestřelka mezi sociálním demokratem Jiřím Dienstbierem a Milošem Zemanem, kteří bojují o přízeň levicových voličů. "Dovolte, abych se vám představil. Jsem ruský agent, konkrétně agent společnosti Lukoil," ironizoval Zeman informace, které se o něm objevily v médiích v souvislosti s jeho údajným napojením na ruského giganta. "Nechci, aby se opakovala opoziční smlouva - svérázný handl bez morálních hodnot," řekl Zemanovi Dienstbier s tím, že Zemanovu kampaň řídí "kouzelník s čísly" Miroslav Šlouf. "Kdyby neexistoval důchodce Šlouf, neměl by pan Dienstbier o čem mluvit," reagoval v závěru debaty Zeman.

Většina kandidátů se shodla, že by se příště měla hlava státu vybírat podle upravených pravidel. Jan Fischer označil sčítání ministerstva vnitra za "matematickou perverzi".

Většina diskutujících politiků uvedla, že by jezdila v prezidentských škodovkách. Pouze Táňa Fischerová to příliš nedokázala posoudit, protože "nejraději chodí pěšky".

"Jednoznačného vítěze debaty na ČT určit nelze, ačkoli někteří viditelně zaostávali. Například Jana Bobošíková byla spíše patetická a nevystupovala příliš příjemně. Přemysl Sobotka ničím výrazněji nezaujal. Nijak neoslnil ani Miloš Zeman. Ve svých vystoupeních si často vystačil s v podstatě nic neříkajícími frázemi a urážkami směřujícími všemi směry," míní politolog Jakub Charvát.

Po více než polovině debaty překvapivě nejvíce hovořila Zuzana Roithová. Zda jí a dalším superdebata pomůže k úspěchu ve volebním klání, bude jasné už v sobotu krátce po druhé hodině odpoledne, kdy se začnou sčítat hlasy v historicky první přímé volbě českého prezidenta.