V šesti městech a obcích v pátek a v sobotu mimo volby prezidenta volili občané také v místních referendech. Výsledky pěti ze šesti proběhlých referend už jsou známy, na výsledky hlasování o stavbě nové radnice v Praze 7 ještě známy nejsou. Ve všech pěti zvítězili odpůrci projektu, o kterém se hlasovalo.

V Plzni řekli obyvatelé definitivní "ne" stavbě obřího obchodního domu a v Bukově na Žďársku chystanému úložišti jaderného odpadu. V Zábřehu na Šumpersku obyvatelé odmítli prodej pozemků pro novou papírnu a energetický zdroj, v Písku nezískal dostatek příznivců plánovaný bazén poblíž centra a ve středočeské obci Březová-Oleško lidé nechtějí další rozšiřování územního plánu.

Plzeňané v referendu odmítli obří obchodní centrum

Přes 35,5 tisíce lidí se v západočeské metropoli postavilo proti kontroverznímu projektu multifunkčního obchodního centra Corso, který chce na ploše téměř 35 tisíc čtverečních metrů v sousedství historického jádra Plzně postavil pražská společnost Amadeus Real. Proti stavbě za téměř tři miliardy korun hlasovala většina z účastníků referenda a současně víc než zákonem požadovaných 25 procent z všech oprávněných voličů krajské metropole. Radnice tak bude povinna podle znění předložené otázky bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě loni zbouraného Domu kultury.


"Město Plzeň nyní začne bezodkladně konat, přestože nelze zastírat, že to městskému rozpočtu může přinést nemalé náklady. Občan promluvil a město se tím bude řídit," reagoval primátor Martin Baxa. Odpůrci stavby argumentují, že tak rozsáhlé nákupní a společenské centrum by vysálo veškerý život z nedalekého historického jádra Plzně a zlikvidovalo řadu restaurací a provozoven živnostníků. "Už dnes je problém, aby se v centru města uživili běžní obchodníci a poskytovatelé služeb. Corso by se stalo vysavačem života z ulic města," říká například významný plzeňský architekt Jan Soukup.

Konání referenda, které na podzim zastupitelé odmítli vyhlásit i přesto, že navrhovatelé shromáždili pod petici zákonem požadovaný počet hlasů, nařídil v listopadu soud. O tom, zda se radnice bude řídit výsledkem lidového hlasování či nikoliv, bude ale možná ještě rozhodovat správní soud.

Ještě před referendem investor upozornil na možné porušení zákona. V části města se některým lidem údajně dostaly do schránek propagační letáky, vyzývající k odmítnutí stavby, v obálkách kandidátů pro prezidentskou volbu. Podle zástupce firmy Amadeus Jana Petříka se dá očekávat, že některý ze zastánců projektu Corso se na správní soud obrátí.

"Výsledek referenda pro nás samozřejmě není dobrou zprávou. Bohužel není podle našeho názoru dobrým výsledkem nejen pro nás, ale ani pro město a jeho obyvatele," vyjádřil se Petřík k výsledkům referenda.

Se studií projektu, plánovaného na ploše mezi hlavním vlakovým nádražím a řekou Radbuzou v sousedství historického jádra Plzně, přišel Amadeus před třemi lety. Firma už postavila obchodní centra v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Liberci a Hradci Králové a plzeňský projekt je jedním ze čtyř dalších plánovaných a největší ze všech. Amadeus před časem koupil a loni nechal zbořit stávající Dům kultury Inwest, od města koupil i sousední pozemky, získal posudek stavby na životní prostředí a bylo zahájeno územní řízení o stavbě.

Sami radní nepřinesli žádné zásadní argumenty pro vybudování dalšího obchodního centra v Plzni. Varovali ale před rizikem, že v případě zastavení stavby hrozí městu, že bude muset vyplatit firmě Amadeus stamilionové kompenzace za zmařenou investici. Petřík ale nyní nechtěl předjímat, jak se Amadeus rozhodne. Záleží to na dalším postupu města a zda se radnici vůbec podaří stavbě zabránit.

Na okraji města už stojí rozsáhlá nákupní centra prakticky všech významných řetězců. V blízkosti historického jádra funguje nákupní centrum Plaza. Projekt Corso na ploše víc jak tří hektarů by měl podle investora přinést městu rozšíření služeb, nový městský bulvár, prostor pro volný čas, odpočinek, procházky, kulturu, sport, nákupy, bydlení a další služby občanské vybavenosti. Zamítavý výsledek má referendum v Zábřehu

Ne řekli v místním referendu také obyvatelé Zábřehu na Šumpersku, kteří hlasovali o prodeji městských pozemků společnosti Wanemi CZ. Společnost plánovala na pozemcích v průmyslové zóně postavit energetický zdroj a papírnu. Nesouhlas se záměrem podle webu města vyjádřilo přes 76 procent účastníků. O vyhlášení místního referenda, které loni na jaře schválilo zábřežské zastupitelstvo, odpůrci sedmimiliardové investice usilovali několik let. Podle společnosti Wanemi ale referendum v tuto chvíli, kdy běží soudní spory, smysl nemá.

Referenda se zúčastnilo 6 874 z 11 533 oprávněných voličů, tedy téměř 60 procent. Na otázku, zda souhlasí s tím, aby město pozemky firmě pro její investiční záměr prodalo, odpovědělo "ne" 5 241 hlasujících. Byla tak splněna podmínka, aby hlasovalo aspoň 35 procent voličů (v případě Zábřehu zhruba 4000 lidí) a zároveň aby pro variantu podpořenou nadpoloviční většinou bylo nejméně 25 procent všech oprávněných voličů, tedy asi 2900. "Referendum je tedy platné a závazné," řekl vedoucí radničního odboru vnitřních věcí Miroslav Trávníček.

Písečané řekli "ne" bazénu kousek od centra města

Referendum v Písku rozhodlo, že nový bazén nebude stát v původně zamýšlené lokalitě v blízkosti centra města. Rozhodlo o tom dnešní referendum. "Z obyvatel města, kteří se ho zúčastnili, se 88 procent vyslovilo pro přemístění zamýšleného projektu," řekl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich. Výsledek je závazný a město se podle něj musí řídit.

Účast v referendu byla 44,5 procenta. Pro přemístění plánovaného akvaparku se vyslovilo 9471 hlasujících, 1042 podpořilo projekt radnice. Podle něj měl akvapark za zhruba 190 milionů korun vzniknout na místě, kde stojí současný bazén. "Výsledek referenda zamýšlený projekt určitě zbrzdí. Zastupitelé se jím budou zabývat na svém zasedání 31. ledna," uvedl Ondřic.

V Bukově vyhráli odpůrci jaderného úložiště

Obyvatelé Bukova na Žďársku se v místním referendu z větší části postavili proti průzkumu této lokality pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Proti spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se vyslovilo 68 lidí, tedy skoro 52 procent odevzdaných hlasů. Podle údajů zveřejněných na webové stránce obce se referenda zúčastnilo 87,9 procenta ze 149 oprávněných voličů.

"Určitě jsme spokojeni. Jsem rád, že se zúčastnilo hodně občanů. Uvidíme, co teď bude dělat SÚRAO a Geam," řekl ČTK Martin Schenk ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora. Poměrně těsné vítězství odpůrců úložiště ho prý nepřekvapilo. Lidem na Žďársku vadí úložiště na odpad z jaderných elektráren méně než v jiných vytipovaných lokalitách v ČR kvůli letitým zkušenostem s těžbou uranu.

Obyvatelé obce Březová-Oleško odmítli změnu územního plánu

Obyvatelé obce Březová-Oleško u Prahy v referendu zamítli další rozšiřování zastavitelných ploch v územním plánu. "Hlasování se zúčastnilo 61,3 procenta z celkového počtu 706 oprávněných voličů. Prezidenta přišlo volit o zhruba deset procent lidí více," řekl po sečtení hlasů starosta Martin Bernard.

S další expanzí obce o 900 obyvatelích ve dvoudenním hlasování nesouhlasilo 58,1 procenta zúčastněných, pro bylo 35,6 procenta, doplnil starosta. "Pro nás to neznamená vcelku nic, jen nebudou zařazeny další pozemky pro výstavbu. My máme ještě spousty nezastavěných pozemků z minulého územního plánu," dodal.

Související