V šesti městech a obcích v pátek a v sobotu mimo volby prezidenta volili občané také v místních referendech. Výsledky pěti ze šesti proběhlých referend už jsou známy, na výsledky hlasování o stavbě nové radnice v Praze 7 ještě známy nejsou. Ve všech pěti zvítězili odpůrci projektu, o kterém se hlasovalo.

V Plzni řekli obyvatelé definitivní "ne" stavbě obřího obchodního domu a v Bukově na Žďársku chystanému úložišti jaderného odpadu. V Zábřehu na Šumpersku obyvatelé odmítli prodej pozemků pro novou papírnu a energetický zdroj, v Písku nezískal dostatek příznivců plánovaný bazén poblíž centra a ve středočeské obci Březová-Oleško lidé nechtějí další rozšiřování územního plánu.

Plzeňané v referendu odmítli obří obchodní centrum

Přes 35,5 tisíce lidí se v západočeské metropoli postavilo proti kontroverznímu projektu multifunkčního obchodního centra Corso, který chce na ploše téměř 35 tisíc čtverečních metrů v sousedství historického jádra Plzně postavil pražská společnost Amadeus Real. Proti stavbě za téměř tři miliardy korun hlasovala většina z účastníků referenda a současně víc než zákonem požadovaných 25 procent z všech oprávněných voličů krajské metropole. Radnice tak bude povinna podle znění předložené otázky bezodkladně podniknout veškeré kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě loni zbouraného Domu kultury.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.