Přívaly sněhu způsobují dopravní nehody po celém Česku. Jen v Praze jich napočítali policisté desítky. Podobná situace panuje ve středních Čechách a na Vysočině. Silničáři během pondělí nasadili téměř ve všech krajích veškerou techniku.

Ustávání sněhových přeháněk očekávají meteorologové až večer. V úterý se má ale oblačné počasí se slabým sněžením opět vrátit.

Vytrvalé sněžení komplikuje dopravu v Praze. Dispečerka dopravního informačního centra uvedla, že se v metropoli od rána odehrála řada nehod. Většinou jde o drobné kolize bez zranění.

Technická správa komunikací vyslala do ulic všechny posypové vozy, které má k dispozici. Hlavní tahy jsou podle jejího mluvčího Tomáše Mrázka s opatrností sjízdné.

Nabouraná auta navíc na mnoha místech blokují dopravu a znesnadňují průjezd posypových vozů.  Ze speciální předpovědi počasí pro údržbu komunikací v Praze vyplývá, že sněžit v nadcházejících hodinách nepřestane.

V Libereckém kraji začalo sněžit před polednem. Sníh padal na celém území kraje a i hlavní tahy mohou klouzat. Veškerá technika silničářů je na silnicích, přesto by měli řidiči jezdit se zvýšenou opatrností.

"Potíže mohou mít hlavně kamiony ve stoupáních, žádné problémy však zatím hlášeny nejsou," řekl dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje.

Na silnici 10 u Lažan na Liberecku havarovalo osobní auto, další nehoda hned tří aut je hlášena z Jablonce nad Nisou. Všechny havárie se zatím obešly bez zranění. Teploty v kraji se pohybují kolem dvou až pěti stupňů pod nulou.

Také na většině území Středočeského kraje komplikuje sníh situaci na silnicích. Na řadě hlavních i vedlejších silnic leží rozbředlý sníh.

Řidiči by měli být opatrní hlavně na rychlostních silnicích, vozovkách prvních tříd a okresních komunikacích.
Sníh naopak podle silničářů neleží na dálnicích v kraji. Jízdu po nejfrekventovanější tuzemské dálnici D1 kolem poledne komplikovalo husté sněžení.

V kraji se od rána stala řada nehod, která zatím neměly vážné následky. "Nehod je samozřejmě spousta, ale žádnou vážnou nebo s úmrtím hlášenou nemáme," uvedla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská.

V Královéhradeckém kraji napadlo místy až několik centimetrů sněhu. Sníh pokryl silnice všech tříd, sněžení zhoršilo viditelnost. Policie a záchranáři již vyjeli k několika nehodám.

Před 11:00 na silnici číslo 11 u Nového Města nedaleko Chlumce nad Cidlinou havarovalo osobní auto. Na místě jsou zranění, doprava je řízena kyvadlově, uvedla policie. Auto havarovalo i u Vamberka na Rychnovsku.

V Hradci Králové na Pražské třídě havarovala dvě auta, lidé zraněni nebyli. Bez zranění se obešla i nehoda nákladního auta na silnici číslo 303 u Police nad Metují na Náchodsku. Havárie ale silnici zablokovala.

Na Vysočině hlásili 22 nehod

Na silnicích Vysočiny leží ujetý sníh a stále sněží. V některých kopcích dopoledne chvílemi stály kamiony a čekaly na sypač. Policii nahlásili motoristé do 11:00 celkem 22 havárií. Všechny se obešly bez zranění, řekla mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

"Je to napříč krajem včetně dálnice D1," řekla Čírtková k nehodám. Někde řidiči nečekali na policisty a dohodli se mezi sebou sami. Policie také přijala asi 15 telefonátů týkajících se nesjízdných úseků silnic.

"Jak padá a teplota je pod nulou, tak to přimrzá," podotkla mluvčí. Řidiči kamionů hlásili problémy třeba u obce Bílý Kámen, u Netína na Žďársku a mezi Zašovicemi a Okříškami. Silnice ale zřejmě zůstaly průjezdné.

V Jihočeském kraji rovněž hustě sněží. Řidiči kamionů mají problémy zejména na Prachaticku. Cestáři aktuálně nedoporučují průjezd kamionů přes hraniční přechod Strážný. Na zledovatělou vozovku si řidiči musí dát pozor na Jindřichohradecku, ujetá vrstva sněhu je na vozovkách na Táborsku a nový sníh na Písecku a Strakonicku. Pozor na břečku a silný vítr na Českokrumlovsku.

"Tady na Prachaticku hustě sněží, venku je veškerá technika. Prachatice, Vimperk, Volary, a speciálně úsek Vimperk - Kubova Huť k hraničnímu přechodu Strážný, bych v tuto chvíli doporučil kamionové dopravě úplně vynechat," sdělil dispečer zimní služby prachatické SÚS.

Podle dopravních serverů mají řidiči problémy i jinde. Třeba v Českých Budějovicích, kde také vytrvale sněží, na křižovatce v ulici Antonína Barcala havarovalo auto s trolejbusem.

Několik centimetrů nového sněhu napadlo v Olomouckém kraji. Pracovníkům správy silnic se zatím díky nasazení sypačů a pluhů daří udržet všechny vozovky sjízdné, řidiči by ale měli jezdit opatrně.

"Do terénu jsme kvůli sněhovým přeháňkám hned ráno poslali veškerou techniku. Na silnicích nepřetržitě provádíme posyp a plužíme je," informoval dispečer prostějovské správy silnic. Na hlavních silnicích vedoucích přes Prostějovsko nyní leží rozbředlý sníh a méně důležité cesty pokrývá vrstva ujetého sněhu.

Zimní údržbu silnice mezi Brannou na Šumpersku a Ostružnou na Jesenicku zkomplikovala nehoda posypového vozu, jehož řidič se snažil vyhnout srážce s protijedoucím vozidlem, které mu znenadání vjelo do cesty.

Související