Zdrcující prohru kandidáta vládní ODS v nynějších prezidentských volbách nezavinil sám Přemysl Sobotka, ale pro voliče nesrozumitelné působení strany ve vládě, míní kritické hlasy zevnitř ODS. Podle často kritického poslance Borise Šťastného si nynější vedení ODS situaci zřejmě vůbec neuvědomuje.

Předseda senátního klubu občanských demokratů Jaroslav Kubera ale míní, že ve straně kvůli prohře žádné zemětřesení nenastane.

"ODS ustoupila od své autentické politiky a stala se pro voliče nesrozumitelnou a nedůvěryhodnou," míní Šťastný. Po "alarmujícím a katastrofálním" Sobotkově výsledku podle něj stranické vedení hledá chyby všude jinde, jen ne uvnitř u sebe. "Vedení ODS si vůbec neuvědomuje a nepřipouští si situaci, ve které se nacházíme," řekl Šťastný.

Sobotka v prvním kole volby nové hlavy státu zcela propadl a z devíti kandidátu skončil na předposledním místě. O Hrad se tak za čtrnáct dní utká expremiér Miloš Zeman a ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Někdejší lídr pražské stranické organizace zkritizoval také malou podporu, které se Sobotkovi dostalo v Praze, kde byli dříve občanští demokraté dominantní stranou. "Přestali jsme voličům nabízet řešení," míní.

Podle předsedy senátorů ODS Jaroslava Kubery ve straně kvůli Sobotkovu debaklu žádné zemětřesení nenastane. "Pan Sobotka byl vybrán v primárních volbách, takže vedení samozřejmě řekne, 'měli jste si tedy vybrat někoho jiného'. Primárky byly z hlediska vedení dobrá taktika," řekl Kubera. Možnost pnutí ale připouští.

Sobotka byl moc vážný, míní Kubera

K tomu, že se ODS nedaří získat voliče, Kubera podotkl, že premiér Nečas příliš ustupuje koaličním partnerům. Na ODS pak prý dopadají nepopulární návrhy ministrů ostatních vládních stran. Kubera zmínil zrušení daňových úlev pro pracující důchodce nebo navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích.

"Jestli má Sobotka na výsledku nějaký podíl, tak jen ten, že se snažil představit jako seriózní kandidát a byl vážnější, než je doopravdy," soudí Kubera.

Podle místopředsedy strany Jiřího Pospíšila se voliči přestali s politikou ODS ztotožňovat. "Vedení ODS a ministři se budou muset výrazněji zamyslit nad tím, jak změnit styl a obsah politiky," míní lídr západočeské stranické organizace, která na podzim v krajských volbách jako jediná výrazněji uspěla.

Pospíšil: Amnestie byla chyba

"ODS ztrácí důvěru kvůli tomu, jak lidé vnímají vládnutí," poznamenal Pospíšil. ODS by si podle něj měla vytyčit čtyři či pět jednoznačných priorit, které bude moci do konce volebního období prosadit a které voliči budou vnímat jako něco, co je pro ně pozitivní.

Další důvod prohry kandidáta ODS vidí Pospíšil v prezidentské amnestii, kterou bývalý ministr spravedlnosti považuje za velmi nešťastnou. Třetí důvod je podle něj dán volebním systémem, kdy se část voličů rozhodla podpořit kandidáta TOP 09 Karla Schwarzenberga i proto, že jim bylo jasné, že hlasy pro Sobotku propadnou.

Kriticky se k výsledkům I. kola prezidentských voleb pro ODS vyjádřil i její zakladatel, dlouholetý předseda a nynější prezident Václav Klaus. Po zveřejnění výsledků je označil za debakl.