Ústavní soudci se budou muset zabývat amnestií, kterou vyhlásil prezident Václav Klaus. Senátoři totiž podali stížnost, v níž namítají, že amnestie touto částí porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků.

"Chceme, aby bylo zrušeno nařízení, které se týká zastavení trestního řízení v kauzách, jež jsou starší osmi let a nehrozí za ně vyšší než desetiletý trest. Víme, že to bude složité. Věříme ale, že Ústavní soud alespoň konstatuje, že takto pojatá amnestie není v souladu s Ústavou ČR," uvedla senátorka sociální demokracie.

Podle Gajdůškové byla porušena základní práva a svobody velkého množství lidí, kteří mají nyní minimální šanci domoci se svých práv.  Amnestii označila za "donebevolající nespravedlnost" zvláště pro lidi poškozené v "tunelářských kauzách". Už dříve prohlásila, že takových je podle jejích odhadů kolem sta tisíc.

Senátoři nemají jisté, že se Ústavní soud bude jejich návrhem věcně zabývat. Jeho předseda Pavel Rychetský v neděli uvedl, že soudci musejí nejprve vyhodnotit, zda amnestii vůbec mohou přezkoumávat a zda zákon vůbec umožňuje, aby senátoři formou ústavní stížnosti amnestii napadli.

"Jsme přesvědčeni, že nikdo jiný než Ústavní soud dát verdikt nemůže," dodala Gajdůšková.

Návrh na zrušení části amnestie podepsali i exministr vnitra František Bublan (za ČSSD), senátor a vyřazený prezidentský kandidát Tomio Okamura, Marta Bayerová (KSČM), zemanovec Vladimír Dryml, protikorupční aktivista Libor Michálek nebo předseda klubu KDU-ČSL a nezávislých Petr Šilar.