Skupina významných britských podnikatelů se děsí dopadů možného rozvolnění svazku Spojeného království s Evropskou unií. Od hry s referendem, o němž se má brzy rozhodnout a které by mohlo vést k vystoupení Británie z EU, zrazují ministerského předsedu Davida Camerona i vlády Německa a Spojených států. Lídr konzervativců nicméně hodlá vyjít alespoň částečně vstříc euroskeptikům, a to nejen ve své straně.

Dluhová krize eurozóny totiž posílila odpor k EU, který existuje ve všech relevantních britských politických uskupeních, velké části médií i společnosti. Přesto Cameronovo prosincové vyjádření v parlamentu, kdy poprvé jednoznačně řekl, že je "představitelné", že by Británie opustila unii, vyvolalo velké překvapení a řadu otázek. Odpovědi na ně by měly zaznít v projevu v druhé polovině ledna, ve kterém má Cameron říci, zda plánuje uspořádat všelidové hlasování.

Cameronova konzervativní strana chce zřejmě nabídnout Britům referendum po příštích volbách, které jsou plánovány na rok 2015. Je ovšem otázkou, jak by Britové nakonec v referendu hlasovali. Pro vystoupení z EU by podle průzkumů byla zhruba polovina z nich. Prezident sociologické agentury YouGov a politický komentátor Peter Kellner ale hovoří o "faktoru strachu", který by se podle něho projevil, kdyby skutečně došlo k hlasování. Podle něho by se řada lidí nakonec zalekla dopadů na hospodářství.

Z ekonomických i politických kruhů ale zaznívá, že už samotná myšlenka na uspořádání referenda může napáchat škodu. "Proč otevírat továrnu v Británii, když nevíte - a nikdo vám nedokáže říci - podmínky, za jakých s námi budete v budoucnu obchodovat?" shrnul obavy Cameronův poradce a někdejší vicepremiér Lord Heseltine. Plány na referendum označil za "zbytečný risk". Představitel opozičních labouristů Peter Mandelson nazval případný odchod z EU přímo "ekonomickou šíleností".

Rána pro banky i pojišťovny

Argumenty ale nevznášejí jen politici. Skupina čelních britských podnikatelů zveřejnila v listu Financial Times otevřený dopis, ve kterém stojí, že znejistění vztahu Británie s EU by poškodilo britskou ekonomiku. "Vyzývat k takovému posunu za těchto okolností znamená riskovat s naším členstvím v EU a vytvořit zničující nejistotu pro britský byznys," stojí v dopise. Mezi jeho signatáře patří například zakladatel společnosti Virgin Group Richard Branson, předseda Londýnské burzy (LSE) Chris Gibson-Smith nebo prezident Konfederace britského průmyslu Roger Carr. Podle podnikatelů by odchod z EU poškodil zejména export finančních, právních a účetních služeb. Finančnictví společně s pojišťovnictvím přitom tvoří asi 10 procent britského hospodářství. Více než 50 procent britského obchodu probíhá se zeměmi EU.

Lídr UK Independence Party (UKIP) Nigel Farage, pro kterého je vystoupení z EU hlavním (a téměř jediným) politickým cílem, se dívá spíše na druhou, "menší polovinu" britského obchodu. Oponuje, že přestože je unie důležitým trhem, měli by si Britové uvědomit, že žijí v globální ekonomice. "Musíme se zaměřit na obchod se zbytkem světa, nejen s Evropou," zdůraznil.

Sám David Cameron opakuje, že chce, aby Británie zůstala členskou zemí Evropské unie. Nastal prý ale čas nově definovat vztah s Bruselem. Zejména ve světle toho, že země platící eurem se vydávají na cestu k užší integraci. "Evropa se mění, a myslím, že je zde příležitost postavit se do čela těchto změn a provést takové změny, které učiní náš vztah s Evropou příjemnější," řekl Cameron v rozhovoru pro stanici BBC. Další vládní politici, jako například ministr pro místní správu Eric Pickles, hovoří o tom, že není důvod v EU setrvávat "za každou cenu".

Do debaty, která právě vrcholí, se vehementně vložily i jiné státy. Náměstek americké ministryně zahraničí Philip Gordon řekl v Londýně novinářům, že "speciálnímu" anglo-americkému vztahu nejvíce prospěje, když Británie zůstane v srdci Evropy. Podle Washingtonu nejsou britské a unijní zájmy v rozporu: "Náš vztah s Evropskou unií jako institucí, jejíž hlas má ve světě stále větší váhu, sílí. Chceme vidět silný britský hlas v této EU."

O pár dní později adresovala britským euroskeptikům ostrá slova skupina německých poslanců. Člen vládní CDU Gunther Krichbaum prohlásil, že "ztráta jednotného trhu by byla pro Spojené království ekonomickou katastrofou". Podle něho by také utrpěla globální prestiž Británie, kdyby země měla opustit evropský klub. Pokus o změnu platných evropských smluv pak přirovnal k otevření Pandořiny skříňky.

Těžko si lze představit, že by se zrovna slova německého zákonodárce stala trumfem britských stoupenců EU. Jejich razance ale dokládá, jak vážně berou jinde v Evropě záměry premiéra Camerona, které mohou zásadně změnit nejen Británii, ale celou Evropskou unii.

Britové a EU

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Bumba

Britští podnikatelé upozorňují, že už samotná myšlenka na uspořádání referenda může napáchat hodně škody.

Související