Při budování Československa se svářil respekt k Tomáši Garriguovi Masarykovi s obavou, aby nový prezident nebyl jen náhražkou rakouského císaře, říká historik a politolog Michal Pehr. Tak se zrodil prezident ani slabý, ani silný. A následky řešíme dodnes.

Prezident je podle Pehra v české lidové tradici mytická či alespoň polomytická postava. „Ve společnosti, v níž nehrají velkou roli ani tradice, ani náboženství, zůstává archetyp ,laskavého a moudrého‘ starce neobsazený. U nás lidi do této role pasují prezidenta, který shlíží na svůj lid z Hradu,“ říká Pehr.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.