Stát se chce lidem a jejich firmám, jež figurují v kauzách zastavených prezidentskou amnestií, pokusit zabavit jejich doposud obstavený majetek. Ten by se jim totiž kvůli amnestii měl vracet, ačkoli původně byl zajištěn na úhradu napáchaných škod. Podle deníku Mf DNES už Vrchní státní zastupitelství v Praze požádalo pražský městský soud, aby projednal možnost tzv. zabrání neboli propadnutí majetku státu.

"Jsme přesvědčeni, že pocházel z výnosů z trestné činnosti, nechceme se s jeho vrácením jen tak smířit," řekl listu Radim Daňhel z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Zabrání majetku umožňuje zákon v případě, kdy pachatele z nějakého důvodu nelze obvinit nebo odsoudit. A tím může být právě amnestie.

"Žádosti o zabrání jsme podali soudu ve všech kauzách, kde byl nějaký majetek zajištěn," dodal Daňhel.

Soudce pražského městského soudu Kamil Kydalka potvrdil, že žádost o zabrání majetku už dostal a soud se jí bude zabývat.

Jeden z největších majetků se podle informací Mf DNES měl vrátit například bývalému obchodnímu řediteli Čepra Martinu Pechanovi, respektive s ním spojené firmě Tukový průmysl. Na počet položek bylo obstaveno nejvíce majetku v kauze fotbalového šéfa Františka Chvalovského, který byl nepravomocně odsouzen za podvody v Komerční bance, uvedl list.

 

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek uvedl, že stát bude vymáhat své peníze z těchto kauz i v civilních sporech. Blažek ujistil, že v případě souhlasu soudu stát zabraný majetek použije na pomoc poškozeným v amnestovaných kauzách.

Související