Martin Potůček (64)

- Na Masarykově univerzitě v Brně studoval filozofii, matematiku, politologii a sociologii. V roce 1976 zde získal titul PhDr.
- Od roku 1990 působí na FSV Univerzity Karlovy. V roce 1992 se habilitoval v oboru sociologie a v roce 1998 byl jmenován profesorem v oboru veřejná a sociální politika.
- Autorsky i editorsky se podílel na 60 odborných knihách a třech učebnicích.

Jediným způsobem, jak účinně čelit absenci silných politických osobností ve veřejném prostoru, a tím i čím dál většímu vyprazdňování politiky, je rozvíjení i jiných forem demokracie, než je zastupitelská, je přesvědčen profesor Martin Potůček.

Všichni se shodují, že s odchodem Václava Klause z prezidentského úřadu končí v Česku éra silných politických osobností, a všichni se také shodují, že šlo o dva antipody. Není to tak, že se jako ekonom vůči lidskoprávnímu Havlovi vymezit musel?

Po listopadu 1989 zde nebyl jen Václav Klaus. Od roku 1990 do roku 1992 spolu soupeřily dvě ekonomické koncepce, a ta Klausova se prosadila proto, že se začal už v té době prosazovat jako silná osobnost politická, se zázemím v podobě nově se ustavující ODS.

Klausovým oponentem míníte Valtra Komárka?

Nejen jeho, třeba Jan Švejnar už v lednu a únoru 1990 rozvinul alternativní koncept ekonomické reformy v tehdejším Československu.

Proč se neprosadil?

Právě proto, že byl akademik a neměl za sebou politické zázemí, které si postupně vybudoval Václav Klaus. Vyskytli se i další ekonomové oponující Klausovým koncepcím, například Václav Valeš, do roku 1992 místopředseda tehdejší federální vlády. Šlo o koncepty alternativní, gradualističtější, s větší vahou kladenou na institucionální rámec ekonomiky, s alternativním pohledem na privatizaci, který se více blížil postupnému předávání státních podniků jednotlivým silným ekonomickým subjektům, firmám, zahraničním i našim. Ty spolu soupeřily.

Vraťme se k české politické scéně. Vyrůstá zde někdo nový a nadějný?

Na nějakou silnou osobnost, která by měla odpovídající politické zázemí, nosnou politickou ideu a v optimálním případě i etický grunt, si budeme muset počkat. Pokusů zde několik bylo a je, ale nezdá se mi, že by některý z nich měl šanci uspět. Je to také otázka času. Mluvíme-li o silných osobnostech ve smyslu, jak jsme si je definovali, může to být otázka nikoli let, ale desetiletí. Třeba už mezi námi taková silná osobnost chodí, jen ještě nestačila uzrát, a o své budoucí roli sama ještě neví.


Týdeník Ekonom č. 3/2013

Kde dnes hledat skutečného politického lídra?
Proč má politický systém mouchy a přestal generovat opravdové lídry?
Kdy přijde nový silný politik?


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 17. LEDNA.

banner 2

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.