Má se prezident republiky a členové jeho rodiny vyjadřovat k souboji, z něhož vzejde prezidentův nástupce? A co znamená skutečnost, že prezident - přívrženec pravice otevřeně podporuje levicového kandidáta? Politologové, které oslovil IHNED.cz, nejsou jednotní.

"V cizině je naprosto běžné, že se politik a jeho rodina zapojují do kampaní. Klaus se se svou preferencí od začátku netajil a v posledních dnech se situace vyostřila, tak se do kampaně zapojila i jeho rodina. Pokud jde o formu, tak ta je v zahraničí naprosto běžná," říká politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd UK.

S tím ale nesouhlasí politolog Bohumil Doležal. "U nás je prezident něco jiného, než třeba ve Francii nebo ve Spojených státech. Mně připadá angažování Klausovy rodiny pro Miloše Zemana velmi neobvyklé," řekl Doležal pro IHNED.cz.

Nezdá se mu, že prezident podporuje kandidáta jiné strany, než se kterou je spjat. "Musí to znamenat něco více, něco si od něj slibuje, není to jen tak," soudí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.