Asi 400 lidí přišlo podle odhadů policie na pražské Václavském náměstí protestovat proti komunistům v krajských radách. Vyvrcholily tak celotýdenní protesty v českých městech, které organizovala krajská občanská sdružení spojená v iniciativě Bez komunistů.

"Komunisté nepatří do 21. století," shrnul koordinátor akce Petr Marek podstatu protestů a vysloužil si potlesk promrzlého obecenstva. z nichž někteří drželi transparenty s přeškrtnutými podobiznami Josifa Stalina nebo Leonida Brežněva. Organizátoři také upozornili, že nepopírají výsledek demokratických voleb, ale poněvadž v krajích, kde měli komunisté nejlepší výsledky, je volilo kolem 20 procent voličů, znamená to, že 80 procent občanů je nechce.

Akce byla načasovaná do takzvaného Palachova týdne, kdy se před listopadem 1989 konávaly po republice protikomunistické protesty.

Před malou řečnickou tribunou, u níž byl nápis Socialismus nikam nevede, byla nainstalována šibenice a o kus dál rudá klec se jmény obětí komunismu. Za doprovodu kytary se pak zpívaly písně Karla Kryla, vystupující přidal i píseň Jdi domů Ivane, kterou ale pozměnil na Jdi domů Zemane.

Součástí shromáždění totiž byla i podpora Schwarzenberga v druhém kole prezidentských voleb proti druhému kandidátovi Miloši Zemanovi. Mnoho protestujících mělo na klopě placku Karel for president, řada řečníků včetně herce Ondřeje Vetchého nebo někdejšího disidenta Vladimíra Hučína se explicitně vyslovila pro podporu Schwarzenberga a proti Zemanovi. Pořadatelé pak pustili audiozáznam, na němž jim Schwarzenberg připomíná, že proti nesvobodě a ideologii se musí bojovat.

Organizátoři zároveň slíbili, že v aktivitách budou pokračovat, další je prý naplánovaná na Staroměstské náměstí 24. února, v předvečer 65. výročí komunistického převratu.

Související