Týden před finále českých prezidentských voleb se jedním z jejich hlavních témat staly dekrety druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.

Karel Schwarzenberg během televizní debaty omylem prohlásil, že dekrety již neplatí, a i když se v té následující opravil, jeho soupeř Miloš Zeman se do něj kvůli tomu spolu s prezidentem Václavem Klausem ostře pustili. Zeman přitom v minulosti sám prohlásil, že považuje dekrety za vyhaslé a že šlo o specifickou záležitost poválečného období.

Také právníci považují formálně dekrety za přežitek. Například podle vedoucího katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK Jana Kysely jde o "mrtvé schránky".

Dekrety vznikaly v době, kdy v Československu nefungoval parlament, zákonodárnou moc proto dočasně vykonával prezident Beneš. Všechny však byly dodatečně uznány Prozatímním Národním shromážděním (jejich seznam najdete na http://www.psp.cz/doc/laws/dek/).

Největší diskuse tradičně probíhá okolo dekretů, které se vztahují k zabavení majetku a vysídlování sudetských Němců, Maďarů a kolaborantů žijících v poválečném Československu. Podle posledního průzkumu CVVM považuje jejich odsun 50 procent dotázaných ve věku nad 60 let za spravedlivý, ve skupině do 30 let je to pak 32 procent respondentů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.