Před zvláštním soudem v Haagu začal odvolací proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Ten byl minulý rok odsouzen k 50 letům vězení kvůli zločinům proti lidskosti a válečným zločinům během občanské války ve Sieře Leone. V letech 1991 až 2001 bylo během ní zabito asi 120 tisíc lidí.

Zvláštní tribunál pro Sierru Leone Taylora shledal vinným z toho, že v době konfliktu napomáhal výměnou za diamanty sierraleonským povstalcům z Jednotné revoluční fronty (RUF).

Na úvod dvoudenního odvolacího procesu prezentovala své argumenty obžaloba. Prokurátoři žádají, aby soud uznal Taylora vinným i z nařizování zločinů a jejich podněcování a aby zvýšil trest vězení na 80 let. Rebelové v Sieře Leoně byli podle obžaloby pod Taylorovým přímým vedením, což dosud soud nevzal v úvahu.

"Odpovědni by měli být nejen ti, kteří páchají zločiny, ale i ti, kteří k nim podněcují," řekl prokurátor Nicholas Koumjian.

Taylor podle agentury AFP naslouchal slovům obžaloby s klidem. K soudu přišel oblečen v tmavém obleku a bílé košili s červenou kravatou. Jeho právníci se ke slovu dostali odpoledne. Pro odvolání proti původnímu rozsudku přichystali 45 různých bodů.

"(Rozsudek) je skrz naskrz zamořen vnitřními nesrovnalostmi, chybami v důkazech a rozporuplnými zjištěními," uvedl v hodnocení květnového rozsudku Taylorův advokát Morris Anyah.

Minulý týden Taylor údajně napsal dopis liberijským zákonodárcům. Domáhal se v něm prý udělení prezidentské penze ve výši 25 tisíc dolarů (téměř půl milionu korun) ročně. V dopise podle stanice BBC zmínil, že měl mít v Haagu přístup ke konzulárním a diplomatickým službám, tato práva jsou mu ale odpírána.

Taylor, přezdívaný "Řezník z Monrovie", se v květnu stal první bývalou hlavou státu, kterou odsoudil mezinárodní soud od norimberského procesu v roce 1946. Čtyřiašedesátiletý Taylor vinu popírá a jeho obhájci se domnívají, že soudci by měli odsuzující verdikt vůči Taylorovi zvrátit.