Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavírala pochybné smlouvy a tendry v hodnotě několik stovek milionů korun. Se zjištěním přišla kontrola ministerstva zdravotnictví.

Z kontrolních závěrů prý vyplývá, že VZP nehospodárně nakládala s penězi na prevenci, pochyby jsou o částce 400 milionů korun, další chyby za stovky milionů prý udělala VZP při uzavírání smluv s firmou IZIP.

Ministerstvo se podle serveru iDNES.cz už obrátilo na policii, antimonopolní úřad, ministerstvo financí a finanční a živnostenský úřad.

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek, který stojí v čele největší pojišťovny od 1. prosince 2012, sdělil, že řadu závěrů VZP rozporovala, útvary pojišťovny mají odlišný právní názor.

Hned po svém nástupu Kabátek dočasně zmrazil veškeré tendry a dal si vypracovat analýzy oběhu účetních dokumentů i uzavřených smluv.

Ministerská kontrola ve VZP byla loni od 20. června do 6. prosince, zaměřila se na smlouvy s firmou IZIP od roku 2001 do roku 2011 a na hospodaření s fondem prevence v letech 2009 až 2012.

Bývalý ředitel VZP Pavel Horák uvedl, že VZP závěry kontroly vyvrátila a očekávala, že ministerstvo nebude v medializaci pokračovat. Námitky VZP ministerstvo ale odmítlo.

Podle předsedy správní rady VZP a náměstka ministra Petra Noska dělila VZP účelově velké zakázky na menší, aby obešla přísná pravidla veřejných soutěží. Problém prý byl i v soutěži na propagaci VZP, účastnily se jí firmy personálně i majetkově propojené, takže se mohly na ceně domluvit.

V případě elektronických zdravotních knížek pro pojištěnce VZP bylo podle kontrolorů v rozporu se smlouvou vyplaceno firmě IZIP téměř 27 milionů, dva dodatky ke smlouvě na osobní účet pojištěnce vedly k neoprávněnému výdaji 333 milionů korun. Problém mohl být i s ochranou osobních dat, což mluvčí IZIP Martina Klapalová odmítla.

Související