Pražský obvodní soudce Jan Šott zprostil viny poslance Víta Bártu a Jaroslava Škárku. Soudce, který Bártovi ještě loni vyměřil za uplácení svých stranických kolegů osmnáctiměsíční podmínku a Škárku poslal kvůli podvodu na tři roky do vězení, musel tentokrát poslechnout své nadřízené.

Městský soud v Praze totiž původní rozsudek z dubna minulého roku zrušil a nařídil nový proces s tím, že oba zákonodárci se ničeho nezákonného nedopustili.

Šott tak oba obžalované viny zprostil, i když dal najevo, že si dál stojí za svým prvním rozsudkem. „Jakýkoli jiný postup by byl hrubým porušením pravomocí soudu,“ vysvětlil a poznamenal, že tak plní svou povinnost.

Bártovo osvobození umožnil výrok Nejvyššího soudu, který řekl, že nemůže být souzený pro korupci: nabídku poslancům na půjčky totiž pronesl ve sněmovně. A tudíž se na ni vztahuje poslanecká imunita. U Škárky pak prý nebylo prokázáno, že skutek, pro který je stíhán, se skutečně stal. Jaroslav Škárka u soudu, 23. ledna 2013

Soudci Šottovi se to nelíbí: "Trestní právo se zastavilo před branou politiky a korupční jednání, se od určitého postavení pachatele a na určitém místě stává nepostižitelným."

Státní zástupkyně Hana Vrbová rovněž dál trvá na tom, že šlo o korupci a proti rozsudku se na místě odvolala. Naopak poslanci jej přijali. „Zásadně s tím hodnocením nesouhlasím,“ konstatovala.

Obžaloba viní Bártu, že dal tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve Věcech veřejných. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil.

Bárta, který kvůli kauze rezignoval na post ministra dopravy a pozastavil členství ve Věcech veřejných, se u soudu hájil s tím, že Škárkovi a Kočí peníze pouze půjčil. Soud jej údajně poškodil.

Nečas: Pro mě se nic nemění

Víta Bártu přišla i tentokrát podpořit manželka, šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Vít Bárta s partnerkou před Obvodním soudem pro Prahu 5, 23. ledna 2013

Premiér Petr Nečas na brífinku po jednání vlády k případnému osvobození poslanců poznamenal, že „každému lidsky přeje, když ho soud zbaví obvinění“.

„Pro mě to politicky nic neznamená,“ dodal s tím, že spolupráci s Věcmi veřejnými si dokáže představit jen těžko. 

Související