Věznění poslanci a senátoři by neměli pobírat plat ani další náhrady.

Totéž by platilo i v případech, kdy by byli v ochranném léčení nebo v takzvané zabezpečovací detenci - tedy ve zvláštních ústavech střežených vězeňskou službou.

Doba, kterou by v nich strávili, by se navíc zákonodárcům nezapočítávala do výpočtu odchodného.

Návrh novely je neformálně známý pod názvem Lex Pekárek, protože by po schválení dopadl na bývalého poslance ODS Romana Pekárka odsouzeného pravomocně k pěti letům vězení za korupci.

"Zákonodárce po tu dobu nemůže vykonávat mandát, není proto důvod, aby dostával finanční i nefinanční plnění. Nemůže řádně plnit povinnosti, neúčastní se jednání," řekl k návrhu premiér Petr Nečas.

Podle něj by měla novela začít platit již v tomto funkčním období. "Nejde o ústavní zákon. Není podle mého názoru důvod to zdržovat," dodal.

Podle názoru ČSSD je ale téměř jisté, že Ústavní soud by při eventuální stížnosti nepřipustil účinnost zákona už pro nynější volební období.

Kromě pravomocně odsouzeného poslance Romana Pekárka (dříve ODS, nyní nezařazený) v tomto volebním období zatím žádný zákonodárce k nepodmíněnému trestu odsouzen nebyl.

Bývalý sociální demokrat David Rath čeká na soud kvůli podezření z korupce ve vazbě, návrh by se proto na něj nevztahoval. V médiích se objevily informace, že Rath i po svém zatčení pobíral k platu 56.000 Kč hrubého měsíčně i veškeré náhrady na dopravu, reprezentaci, stravné a ošatné. Trestně stíhaní jsou také další poslanci - Otto Chaloupka (VV) a Vlasta Parkanová (TOP 09).