Skupině Agrofert Holding podnikatele Anreje Babiše loni vzrostly nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 202 miliard korun. Nekonsolidovaný zisk před zdaněním klesl z předloňských 9,1 miliardy na 7,6 miliardy Kč.

Skupina podniká zejména v zemědělství, chemickém průmyslu a potravinářství. Předloni vstoupila také do lesnictví a dřevařství. Babišova firma AGF média vydává od loňského března regionální zpravodajské týdeníky.

"Skutečnost roku 2012 se vyvíjela lépe, než jsme plánovali, a to především díky nadprůměrně dobrým výsledkům v chemické divizi a dobrým výsledkům zemědělské divize," uvedl Babiš. "Naopak v potravinářské divizi je výkonnost horší než jsme plánovali," dodal. Letos skupina plánuje mírný růst tržeb. Pokud se podaří dokončit rozjednané akvizice nových firem, může prý být nárůst tržeb výraznější.

"Letošní rok je pro nás velmi významný z pohledu investic, protože plánujeme rekordní výši investic přesahující devět miliard korun," řekl Babiš. Největší investice chystá skupina v chemické divizi. Investovat chce také do živočišné výroby a potravinářských firem.

Z masokombinátu výrobna lahůdek

Například v druhé největší tuzemské mlékárně olomoucké Olmě vzniká linka na nové výrobky za 100 milionů Kč. V mlékárně Hlinsko připravují novou linku na produkci tvarohů za 60 milionů korun, nové zařízení na výrobu polotovarů ve Vodňanské drůbeži si vyžádá zhruba 90 milionů Kč. "Bývalý masokombinát v Roudnici nad Labem jsme zavřeli a transformujeme ho na výrobu lahůdek a majonézy," dodal Babiš. Majonézu bude firma v duchu svého konceptu "Od vidlí po vidličku" vyrábět z vajec z vlastních chovů a řepkového oleje z vlastní rafinérie, upřesnil.

Předloni skupině vzrostl konsolidovaný zisk meziročně téměř o polovinu na 8,7 miliardy korun. Konsolidované tržby se zvýšily na 117,6 miliardy Kč z předloňských 92,1 miliardy Kč. Hlavní podíl na zlepšení měl chemický průmysl. Konsolidační celek zahrnoval 202 společností.

 

Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Preol, slovenská Duslo a německá SKW Piesteritz, dále desítky společností zabývajících se obchodem s komoditami, hnojivy, pesticidy, osivy či zemědělskou technikou a firmy zemědělské prvovýroby. Z potravinářských firem patří Agrofertu mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam a dvě maďarské pekáreny. Babišův plán koupit největší tuzemské pekárny United Bakeries loni zhatil slovenský Protimonopolní úřad, který fúzi v červenci nepovolil.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Se svými 28 000 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům.