Cesta na Hrad zůstane pro jednoho z nich zavřená, naopak vítěz se může těšit na pět let ve funkci hlavy státu. Obě těžké váhy měly ve středu na programu hned dvě debaty – v podvečer se oba kandidáti střetli v debatě Českého rozhlasu, večer na TV Nova. Zdálo se, že po dlouhé kampani se už nemají navzájem příliš zaskočit. Benešovy dekrety, Klausova amnestie - témata, která už nikoho nepřekvapí.

"Chvílemi to vypadalo, že Schwarzenberg i Zeman jsou u konce svých sil. Jejich vystoupení na Nově připomínalo spíše šesté kolo mače dvou ztrhaných boxerů veteránů než televizní duel, podle něhož by se měli rozhodovat voliči. Jestli byl v hodinovém pořadu s typickým nováckým trademarkem někdo energický, tak bývalý brněnský rektor Jiří Zlatuška, který bojoval seč mohl za ministra zahraničí," hodnotí debatu šéf domácího oddělení HN Luboš Kreč.

Zatímco Zeman během celého pořadu stál, ministr zahraničí využil možnosti usednout na připravenou židli. Z výrazu tváří obou kandidátů šlo vyčíst jejich únavu z kampaně před rozhodujícím hlasováním. Nova chtěla divákům zprostředkovat reakce příznivců obou kandidátů z hospod. V Karviné však Zemanovy fanoušky "umlčela", protože redaktor Josef Svoboda zprostředkoval divákům "němý" vstup.

Oba kandidáti si mohli do studia na Nově pozvat tři příznivce. Schwarzenberg se mohl spolehnout na vysokoškolského pedagoga a bývalého senátora Jiřího Zlatušku, herečku Jitku Čvančarovou a zpěváka Matěje Rupperta. Zlatuška uvedl, že v prvním kole ministra zahraničí nevolil, nicméně teď má o jeho podpoře jasno.

Zemanovi zase drželi palce zpěvák Daniel Hůlka, boxer Lukáš Konečný a ekonom Jiří Rusnok. "Nebyl jsem příznivcem ČSSD, jako člověka bych si ale Miloše Zemana za prezidenta dokázal představit," uvedl Konečný.

Zeman nezmírnil na dotaz moderátorky Markéty Fialové své výroky o bývalém vůdci Palestinců Jásiru Arafátovi. "Jsem přesvědčen, že byl terorista, který nikdy neměl dostat Nobelovu cenu," řekl Zeman. Íránského prezidenta Mahmúda Ahmádínežáda označil za "šílence".

Rozhlasová debata Zemana a Schwarzenberga se uskutečnila v pražském divadle Minor. "Pan ministr mně právem říkal, že už oba dva začínáme lidi nudit," konstatoval Zeman. "Mně to připadá spíše jako takové ochotnické divadlo v malém městečku, když se potřetí opakuje, tak už je poloprázdné hlediště," podotkl Schwarzenberg. Zeman zase vidí v kampani podobnost s Hamletem.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg v debatě ČRo 1 - Radiožurnálu
Související