Stále více míst Česka trápí smog. Nejnověji zakryl Třinecko v Moravskoslezském kraji. Na některých stanicích byly překročeny limity pro polétavý prach dva dny po sobě.

Smogová situace platí v kraji už od pondělí. Zatím se ale týkala pouze Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka.

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je ale nyní v celém kraji překročen minimálně dvojnásobně, na některých stanicích dokonce i více než trojnásobně.

Už ve středu meteorologové vyhlásili smogovou situaci ve Středočeském kraji. Nejhorší podmínky jsou v Příbrami, Berouně a Kladně.

Špatné ovzduší trápí i Ústecký kraj. Smogová situace zde platí už od úterý. Nejhůř se dýchá lidem na Mostecku a Chomutovsku.

Smog podle meteorologů zhoršuje i nemocnost. V kraji v současnosti marodí tisíce lidí a jejich počet narůstá.

Zlepšení situace se navíc nečeká. "Bezvětří nebo jen velmi slabý vítr nahrávají smogové situaci a vyšším stupňům znečištění. Musel by zafoukat silnější vítr, aby se stav ovzduší zlepšil," vysvětlil Jan Sládeček z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ovzduší se zhoršuje i v dalších krajích

Varování před zhoršeným ovzduším přichází i z dalších krajů. Zatím v nich ale neplatí smogová situace. Například ve Zlínském kraji překračují hodnoty polétavého prachu povolené limity dvojnásobně.

V Olomouckém kraji je situace s ovzduším špatná ve všech měřených městech. Koncentrace polétavého prachu překračují dvojnásobek limitu.

Na zhoršené rozptylové podmínky časně ráno opět reagoval přerovský magistrát. Obyvatelům prostřednictvím SMS doporučil, aby omezili pohyb venku, větrání a jízdu auty. Limity jsou však překročeny také v Olomouci, Prostějově a v Jeseníku.

V Libereckém kraji se sice situace začala ve čtvrtek ráno lepšit, poté se ale ovzduší začalo opět zhoršovat. Nejhůř se dýchá ve velkých městech - Liberci a Jablonci nad Nisou. Špatná situace je i v České Lípě.

Související