Vědcům v brněnském Středoevropském technologickém institutu CEITEC jsou nově k dispozici nejsilnější spektrometry ve střední a východní Evropě. Ty jsou zároveň osmým zařízením svého druhu na světě.

Spektroskopie dává vědcům nové možnosti, jak pozorovat biomolekuly, tedy proteiny nebo nukleonové kyseliny, a jejich chování v živých organismech.

Využívá se přitom toho, že jádra některých atomů mají vlastní magnetický moment, tedy že se chovají podobně jako střelka na kompasu.

„Když vzorek vložíme do spektrometru, jádra se nám zorientují podél magnetického pole. K tomu, aby se jádra natočila, je však potřebná jiná energie pro každý atom v dané molekule,“ popisuje princip spektroskopie nukleární magnetické rezonance Radovan Fiala z Centra strukturní biologie, pod které patří nově otevřené pracoviště.

Vědci podle naměřené energie zjišťují, jak jsou atomy v molekule uspořádané, jak se vůči sobě pohybují nebo kolik mají mezi sebou prostoru. To jim dává detailní pohled na procesy v živých organismech i inspiraci pro farmaceutický průmysl.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.