Andrej Babiš (58)

Vzdělání:
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou.

Kariéra:
Majitel a v současnosti i ředitel agrochemického holdingu Agrofert. Podle časopisu Forbes jeho jmění v březnu 2012 činilo 1,4 miliardy USD, čímž je 913. nejbohatším člověkem světa. V listopadu 2011 založil občanskou iniciativu nazvanou ANO 2011.

Soukromí:
Podruhé ženatý, má čtyři děti.

Holding Agrofert loni poprvé přesáhl v nekonsolidovaných tržbách cifru 200 miliard korun. Jeho majitel, miliardář Andrej Babiš, se přitom věnoval více než podnikání svým politickým aktivitám. A politika i byznys budou naplňovat stránky jeho kalendáře i letos.

Čemu teď věnujete více času - politice, nebo byznysu?

Minulý rok jsem se značně věnoval politickému hnutí, ale teď mám zase více času na Agrofert. V hnutí ANO 2011 už mám totiž dobrý manažerský tým v čele s Věrou Jourovou (bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, křivě obviněná a pak zcela očištěná z korupce - pozn. red.). Ta do jisté míry převzala moji roli. Jsou tam i noví lidé jako Lukáš Kovanda, který má na starost program hnutí.

Zatímco například v pekárenství nebo i mlékárenství jste zřetelnými lídry trhu, který je koncentrovaný, v masné výrobě tak výrazné postavení nemáte. Přicházíte tím o šanci vydobýt si na obchodních řetězcích lepší ceny.

Problém je na straně obchodních řetězců. V Česku je jejich největší koncentrace na světě, všechno se prodává ve slevách. Lidé chodí s letákem a vybírají si jen to nejlevnější.

Chcete se proto zaměřit právě na vztah k řetězcům. Jak konkrétně?

Budeme jim poskytovat lepší dodavatelský servis, investujeme do kvality potravin - například 100 milionů do nové technologie v mlékárně Olma, v mlékárně Hlinsko 55 milionů do nové linky na výrobu tvarohu a investujeme do marketingu našich značek. Ale zároveň jsem pozval velké potravinářské výrobce na akci 4. února, abychom se spojili a protestovali proti mediální fabulaci, že české potraviny jsou nekvalitní a drahé. Já tvrdím, že jsou kvalitní a levné.

Proč se chcete spojit s konkurencí?

Aby tu byl také někdo jiný než Babiš, do kterého všichni kopou. Například Vít Bárta se nechal slyšet, že Češi mají jezdit nakupovat potraviny do zahraničí. Stále do nás kope, už asi neví, jak se udržet v politice. Kdyby tohle někdo říkal ve Francii, tak by mu zapálili barák, a v Polsku by ho oběsili. To je totálně proti české ekonomice. A tohle říká zkorumpovaný politik - na tomhle výrazu si trvám.


Týdeník Ekonom č. 4/2013POKRAČOVÁNÍ ROZHOVORU NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ PŘINÁŠÍ I EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR S POČÍTAČOVÝMI HACKERY.

banner 2

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.