Nakládání s osobními údaji v rámci projektu sociálních karet je nezákonné. Na tiskové konferenci to oznámil předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec.

"K předávání osobních údajů dochází bez opory v zákoně, bez souhlasu poslanců. Ministerstvo má nyní dvě možnosti : Tento systém zastaví a vrátí se k původnímu stavu, nebo sněmovně předloží návrh novely, kterou dají poslanci souhlas s předáváním osobních údajů," sdělil Němec.

ÚOOÚ dal ministerstvu lhůtu, ve které má sjednat nápravu. Ta vyprší s koncem června. Úřad, jemuž šéfuje Ludmila Müllerová od listopadu minulého roku, může už dříve také obdržet za porušení zákona až desetimilionovou pokutu v zahájeném správním řízení.

V případě, že by ministerstvo lhůtu nedodrželo, přistoupil by ÚOOÚ k dalším sankcím.

Ministerstvo už podle svého vyjádření pracuje na nápravě a brzy zveřejní návrh změn zákona. Prosadit je chce v termínu - tedy do konce června.

"Dnešní rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů je samozřejmě nepříjemné. Na ministerstvu už nějakou dobu usilujeme o to, abychom změnili sKartu v lepší službu pro občany a vyhověli také námitkám dohlížejících úřadů," sdělila ČTK prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Filipové ministryně.

Němec se dále jménem úřadu vyjádřil i ke stížnosti proti užívání sledovacích zařízení GPS při kontrole práce poštovních doručovatelů. Sledování Českou poštou prý zasahuje do osobních práv zaměstnanců a také odporuje zákoníku práce. ÚOOÚ už poště uložil opatření pro nápravu.

Podobné opatření je podle ÚOOÚ možné v extrémních případech, ovšem plošné užití je nepřípustné a v tomto případě i neodůvodněné.

Podle České pošty je cílem používání GPS najít optimální doručovací trasy, šetřit náklady a námahu zaměstnanců. "Přístroj používáme navíc jen se souhlasem dotyčného zaměstnance. Protože jsme je seznámili s účelem zařízení, nezaznamenali jsme žádný nesouhlas," uvedl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Související