Cizinci, kteří budou chtít získat české občanství, se budou muset připravit na přísnější státní zkoušky. Úředníci přitvrdili a podle novely zákona, kterou nyní mají poslanci ve sněmovně a má začít platit příští rok, už po žadatelích nebudou chtít složit jen zkoušku z českého jazyka. Nově jim zadají i test z českých reálií.

Žadatel o občanství tak bude muset například vědět, jak se jmenuje prezident, jaké se u nás platí daně a kde se platí, že se republika dělí na kraje, anebo že je v obci omezená rychlost na padesát kilometrů v hodině.

„Test zahrnuje tři okruhy: občanský základ, základní geografické informace o České republice a základní historické a kulturní informace o České republice. Informace mají mít praktickou souvislost s životem migranta, který žádá o občanství České republiky. Rozsah požadovaných znalostí odpovídá Rámcovému vzdělávacímu programu pro základní vzdělávání,“ upřesnila Jana Holíková z ministerstva školství, které se na přípravě testu podílí společně s Národním ústavem pro vzdělávání a ministerstvem vnitra.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.