Téměř v pětině rodin žijí děti jen s jedním rodičem. Jejich počet se od devadesátých let neustále zvyšuje. Ukázala to analýza Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Od devadesátých let roste počet neúplných rodinných domácností se závislými dětmi," shrnuje úřad ve své zprávě. Závislé dítě je mladší než 26 let a nepracuje, nejčastěji se jedná o studenta.

ČSÚ v uplynulém roce provedl výběrové šetření pracovních sil a zjistil, že stoupl počet těchto rodin v porovnání s rokem 1995 o polovinu. V současné době tedy existuje až 18 % domácností z celkového počtu, ve kterých žije dítě pouze s jedním rodičem. 

"Jediná výhoda tohoto trendu je, že jde už o běžnou záležitost a děti to společensky nestigmatizuje. Když ve třídě bylo jedno nebo dvě děti, které žily pouze s jedním rodičem, byly to exoti," komentuje pro IHNED.cz situaci Petr Šmolka, psycholog, který se specializuje na rodinu, manželství a mezilidské vztahy. "Absentujícího rodiče také může nahrazovat někdo jiný, například prarodič nebo jiné dospělé okolí," dodává psycholog. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.