Václav Dejčmar (36)

Vzdělání:
- Vystudoval pražskou VŠE, obor finance a bankovnictví.

Kariéra:
- Druhý největší vlastník RSJ Algorithmic Trading, majitel Czechoslovak Models.
- Spolumajitel galerie DOX.
- Člen dozorčí rady mezinárodního centra současného umění MeetFactory.
- Partner v start-up akcelerátoru TechSquare.
- Spolumajitel několika technologických firem.

Soukromí:
- Je svobodný.
- Mezi jeho koníčky patří moderní umění, psychologie, filozofie a film.

Podle všech myslitelných měřítek je Václav Dejčmar úspěšný muž. Úspěch však odmítá měřit prostřednictvím peněz a výše majetku. Finanční žebříčky nesnáší, jako kritérium mnohem více bere to, co dělá, kde se angažuje a kam investuje - ne své peníze, ale pozornost.

 

"Líbí se mi proplouvat mezi světy různých lidí a vnímat jejich odlišnost. Na jedné straně mám svět finančníků, bankéřů a právníků. Další svět představuje umění, kde jsou podstatné úplně jiné hodnoty a řeší se jiné problémy. Od mládí čtu knížky, zajímám se o filozofii, psychologii, natočil jsem celovečerní film... Všechny ty světy mě baví procházet. Pozorovat život z různých úhlů je to, co mi dává smysl," říká Václav Dejčmar v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Kde byste byl dnes a co byste asi tak dělal, kdyby nevznikl a neexistoval internet?

To si úplně neumím představit. Už v 90. letech, dávno před Facebookem a Zuckerbergem, jsem měl internetovou sociální síť jako svůj první podnikatelský projekt. Kdyby této zkušenosti nebylo, asi bych byl nějaký konvenční finančník nebo bankéř. A život by byl rozhodně významně nudnější.

Je to tedy tak, že internet stál na počátku vašeho úspěchu?

Internet a zejména sociální sítě. V počátku nešlo ani o to, že bychom na internetovém podnikání nějak závratně zbohatli, ale nasbírali jsme díky němu velké množství kontaktů. V roce 1995 měla internet jen úzká skupina výjimečných lidí, akademická obec nebo velké korporace. A v podstatě všichni, kdo k internetu tehdy měli přístup, byli také něčím zajímaví. Jejich sdružením do sociální sítě vzniklo velmi invenční prostředí, na rozdíl od dneška velmi obohacující a nadšená virtuální komunita.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.