V Jihočeském kraji platí povodňová pohotovost, všude jinde už meteorologové výstrahu před záplavami zrušili. Dále je druhý povodňový stupeň na Labi a zvýšený průtok je i na řekách ve středních Čechách.

V celém Česku také hrozí od sobotního večera náledí, oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Varování před náledím platí od 18:00 do neděle 11:00 a povodňová pohotovost v jižních Čechách do nedělního poledne.

V jižních Čechách platí pohotovost

Na Lužnici a Nežárce, dvou řekách v jižních Čechách, platí stupně povodňové aktivity. V následujících dnech ale mají hladiny řek už klesat. Voda zatím nezpůsobila žádné škody.

Nežárka v Hamru se blíží stavu ohrožení. Lužnice vystoupala nejvýše v Bechyni a Klenovicích. Hladina Nežárky v Hamru u Soběslavi dosáhla v sobotu ráno výšky 345 centimetrů, což je jen pět centimetrů pod hranici, od níž platí stav ohrožení. "Přes tuto hranici se řeka zřejmě nedostane. Pokud ano, bude to jen pár centimetrů a nezpůsobí výraznější škody, může jen například zatopit zahrádky," řekl hydrolog Tomáš Vlasák z ČHMÚ.

První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí na Lužnici také na měřicích stanicích na Pilaři a Kazdovně a na Nežárce v Lásenicích. Současné výšky hladin řek podle Vlasáka nejsou nijak extrémní, jde o takzvanou dvouletou vodu. "Dnes očekáváme ještě většinou setrvalý stav, v následujících dnech budou hladiny klesat," dodal Vlasák.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.