Pracovní trh v Česku se víc otevře cizincům, zvýší se počet zemí, jejichž občané budou moct žádat o zelené karty, tedy o povolení k pobytu a zaměstnání. Informovala o tom v sobotu Česká televize (ČT).

Do nynějška o zelené karty mohli usilovat lidé z 12 zemí, v budoucnu dostanou šanci v dalších 52 státech včetně asijských. Rozšířený seznam zemí pro zelené karty začne platit pravděpodobně od února 2013. O dalších změnách se podle televize bude jednat příští rok.

Lidé z vybraných zemí mimo Evropskou unii mají možnost získat volné místo tehdy, pokud ho nikdo z EU nevezme do měsíce. Od roku 2009, kdy Česko začalo zelené karty vydávat, nabídku využilo zhruba čtyři sta cizinců.

Současný seznam zemí

Pouze občané těchto zemí mohou žádat o zelenou kartu:

Austrálie

Černá Hora

Chorvatsko

Japonsko

Kanada

Korejská republika

Nový Zéland

Bosna a Hercegovina

Makedonie

Srbsko

Ukrajina

USA

Těžko předjímat, zda bude s rozšířením počtu států o zelené karty větší zájem, řekla televizi mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. „Každopádně se dá říct, že počet volných míst, která lze využít pro zelené karty, tak postupně stoupá,“ dodala.

V praxi se zelená karta příliš nevyužívá

Kritici z řad zaměstnavatelů namítají, že dostat do Česka někoho na zelenou kartu je příliš složité a v praxi to moc nefunguje, uvedla ČT.

„Tak, jak je to dneska postavené, je to příliš zdlouhavé, je to velký problém pro firmy z hlediska časové a administrativní náročnosti,“ řekl ČT generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky je problém v nezájmu ze strany cizinců i zaměstnavatelů a nynější ekonomické krizi.

Co je zelená karta?

Zelená karta usnadňuje přístup na trh práce cizincům z vybraných zemí, kteří mají kvalifikaci, po které je v Česku poptávka. Jde především o ta místa, která se nedaří obsadit pracovníky z České republiky nebo Evropské unie.

Stát má zajistit práci pro každého, myslí si více jak dvě třetiny lidí. A co vy? - čtěte ZDE

Životopis jinak aneb Proč je důležité nezačínat svým jménem - čtěte ZDE

Zelená karta je povolením k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání v Česku ve zvláštních případech. Cizinec, který má zelenou kartu vydanou na konkrétní pracovní místo, může pobývat na území ČR a pracovat na tom pracovním místě, na které byla karta vydána. Platnost karty je 2 až 3 roky.

Související