Obvodní soud pro Prahu 2 se v pondělí odpoledne vynesl rozsudek u jednoho z nejznámějších justičních omylů v Česku.

V roce 1993 byl tehdy devatenáctiletý mladík Jan Šafránek odsouzen za znásilnění šestnáctileté dívky, i když tvrdil, že nic neudělal. Nikdo mu ale nevěřil.

V roce 2006 se však jeho slova potvrdila, policisté dopadli skutečného pachatele série znásilnění. To už si ale Šafránek ve vazbě a vězení odseděl rok a další léta žil s nálepkou sexuálního devianta. Nespravedlivě.

Jeho obhájce Petr Kříž pro to za něj od státu žádal 31 880 000 korun. Soudkyně Markéta Jirásková - ochotna muže odškodnit - se nakonec přiklonila k menší části, pěti milionům korun (z toho už 120 tisíc za trestní řízení Šafránek dostal).

"Zásah do rodinného života byl velký, nejen u samotného Jana Šafránka, ale i širší rodiny. Na vztazích se to určitě negativně podepsalo. K tomu soud značně přihlížel, vždyť i někteří příbuzní později uvěřili justici, že žalobce čin spáchal," uvedla v pondělí soudkyně Markéta Jirásková.

Obhájce Petr Kříž chtěl pro svého klienta necelých 32 milionů, neboť stát podle něj totálně selhal, když nedokázal zajistit svému občanu práva a zcela zanedbal své povinnosti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.