Podobný případ česká justice dosud nezná. Muž, který byl v roce 1993 odsouzen neprávem do vězení za znásilnění, nyní žádá po státu odškodné. Celkem 31 880 000 korun.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková tak měla nelehký úkol. Rozhodnout, zda tato částka odpovídá traumatu člověka, který žil téměř dvacet let s nálepkou násilníka. Nakonec mu přiznala odškodnění šestinásobně menší. „Bylo to hodně složité, podobný případ z české justice neznám,“ řekla v rozhovoru pro server IHNED.cz.

Janu Šafránkovi jste přiznala odškodnění ve výši pět milionů korun, z toho jste odečetla 120 tisíc, které od ministerstva spravedlnosti dostal za trestní řízení. Z čeho jste vycházela?

Žádný podobný případ po revoluci není a pokud bych měla srovnávat s dobou před rokem 1989, tak bych vycházela z úplně jiných, nesrovnatelných částek. Proto jsem se snažila porovnávat případy, kdy je lidem způsobena škoda na zdraví, a tak soud mimořádně navyšuje snížení společenského uplatnění. Přiznává se například mladým lidem, kteří jsou vinou někoho jiného připoutáni na vozík, nebo odkázáni na péči třetí osoby. V těchto případech se částky pohybují i do deseti milionů korun. To pro mne bylo vodítko. Soud má víceméně volnou úvahu, aby zhodnotil, jakou kvalitu života měl člověk před traumatem, poškozením, a po něm.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.