Ministerstvo obrany začne hledat jiný způsob prodeje letadel L-159. Původně je měli koupit soukromníci, nenabídli ale dostatečnou částku.

"Vzhledem k tomu, že obdržené nabídky nesplnily očekávání, rozhodlo vedení ministerstva o jejím zrušení," sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Obrana plánovala prodat osm bitevníků za čtvrt miliardy. Nemají totiž využití. Vojenští letci létají jen na části strojů z produkce Aera Vodochody.

Zájem o bitevníky projevily čtyři společnosti. Každá firma přitom chtěla odkoupit všechny nabízené stroje. Mezi uchazeči byly firmy THT Ostrava CZ, STV Group, CZ Hermex a Aero Vodochody.

Podle informací Lidových novin chtělo Aero nabídnout letouny zahraničním zájemcům a část z nich použít i pro výcvik.

Ministerstvo zveřejnilo inzerát na prodej nepotřebných letadel na konci října. Úřad počítal s tím, že by se o stroje mohli zajímat například bohatí fanoušci létání.

Podle dřívějších informací se ministerstvo tímto způsobem mohlo pokusit prodat podstatně více strojů, hovořilo se až o 32 nepotřebných L-159.

Ambiciózní projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu.

Z předpokládaného prodeje zhruba 200 kusů, který měl zaplatit nákladný vývoj, se podařilo získat zákazníka pro pouhých 72 strojů, které objednala česká armáda. Vojsko ale využívá jen třetinu letadel.

Zbytku strojů se obrana snaží po léta zbavit. Zájem o letouny na podzim vyhlásila irácká delegace, která však požaduje hlavně zcela nové bitevníky.

Související