Budoucí prezident Miloš Zeman přišel ve 14 hodin na Pražský hrad. Jednal se stávající hlavou státu Václavem Klausem.

Oba politici zřejmě řešili předávání úřadu. Klaus, který ve funkci končí v březnu, na začátku schůzky před novináři podotkl, že zůstává ostrým Zemanovým názorovým oponentem.

"Miloš Zeman určitě ví, že jakkoli jsem mu v té volbě, která byla, fandil, tak že nadále zůstanu jeho odvěkým a nesmrtelným nepřítelem, který nesouhlasí téměř s každým výrokem, který kdy v životě udělal," řekl o svém nástupci Klaus.

"Skutečně výrazné osobnosti dokážou podpořit i svého názorového protivníka, zatímco nevýrazné osobnosti podporují toho, s jehož názory totálně a plně souhlasí," reagoval Zeman.

Při příchodu na Hrad Zeman také uvedl, že Klausovi chce právě za podporu, jíž se mu od hlavy státu a její rodiny dostalo v závěrečné části předvolební kampaně, poděkovat.

Uctí památku TGM

Klausův druhý prezidentský mandát vyprší 7. března. O den později bude do funkce slavnostně uveden jeho někdejší politický rival Zeman.

Památku zakladatele Československa a jeho prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka společně uctí čeští prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman 7. března, v poslední Klausův den ve funkci. Po odchodu z Pražského hradu, kde s Klausem jednal přibližně dvě hodiny, řekl jeho nástupce Zeman.

Klaus při Zemanově příchodu podotkl, že ze strany jeho týmu nevznikne při předávání Hradu sebemenší problém. "Myslím, že pan prezident se sem bude moci nastěhovat od minuty, kdy bude provedena inaugurace," prohlásil končící prezident.

Klaus se podle České televize navíc dopolední části Zemanovy inaugurace i zúčastní.

Zeman se setkal s Nečasem

Předseda vlády Petr Nečas přijel v podvečer za Milošem Zemanem do jeho kanceláře v Loretánské ulici na pražských Hradčanech. Po téměř dvouhodinové schůzce Nečas prohlásil, že pokládá za normální, že zvolený prezident Miloš Zeman po své březnové inauguraci navštíví první pracovní jednání české vlády.

Rozhovor se Zemanem označil Nečas slovy "dlouhý, korektní a pracovní". Probrali prý základní témata české zahraniční i domácí politiky, konkrétnější však předseda vlády i ODS nebyl. "Nějaké vyloženě konfliktní body tam nebyly," poznamenal.

Nečas je také přesvědčený, že rozdíl v názorech na to či ono mezi prezidentem a premiérem je přirozenou součástí fungování politického systému v demokracii. Dialog mezi nimi je prý samozřejmostí dobře fungujícího ústavního systému, a proto schůzka nebyla setkáním posledním.

Podrobnosti k dalšímu jednání ale dohodnuté nejsou. "Já samozřejmě musím vycházet z toho, že pan zvolený prezident Zeman proti mně používá brutální metody, například kouří," řekl se smíchem předseda vlády. I tuto otázku tak prý bude nutné vyřešit.

Nečas vede středopravicovou koaliční vládu. Zeman by si ale přál, aby co nejdříve skončila. V rozhovorech krátce po svém lednovém zvolení dával prezident Zeman najevo, že by se měly konat předčasné volby, kabinet se podle něj opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo nevolil.

Nečas v úterý odpoledne v Poslanecké sněmovně v žertu poznamenal, že se Zemana nebojí, protože zvolená hlava státu "nekouše".

Nastupující hlava státu je ale ostrým kritikem současného kabinetu. Zeman v pondělí dokonce připustil, že podle jednoho z možných výkladů ústavy prezident může bez jakýchkoli podmínek premiéra odvolat.

Ihned po svém vítězství Zeman prohlásil, že vláda by měla skončit a měly by se uskutečnit předčasné volby.

Klaus: Zeman se při přebírání Hradu nedočká žádných překvapení
Zeman_u_Klause.mp4.jpg