Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel 40 stížností na první přímou volbu prezidenta republiky, z níž jako vítěz vzešel Miloš Zeman. Lhůta pro podávání stížností vypršela v úterý v 16 hodin. Sedmičlenný volební senát má na rozhodnutí 15 dnů. Mezi stěžovateli není žádný z registrovaných kandidátů, řekl předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

Na soud se obrátila například olympionička Věra Čáslavská nebo nezisková organizace Růžový panter.

Celkové číslo se ještě může zvýšit o stížnosti podané ve lhůtě prostřednictvím datové schránky. Šimíček naznačil, že ne všechny doručené návrhy splňují formální kritéria, u některých zase není zřejmé, čeho se jejich pisatelé domáhají. "Jsme ve fázi hrubého čísla 40 podání, teď budeme selektovat, co jsou skutečně vážně míněné návrhy," uvedl Šimíček. Pokud jsou některé podněty neúplné či nejasné, vyzývají soudci stěžovatele k jejich doplnění.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.