Lékař Jaroslav Barták má jít podle Městského soudu v Praze na 14 let do vězení za sexuální napadání asistentek. Podle obžaloby vyžadoval po nich sex jako součást práce, některé z nich pak znásilnil. Rozsudek není pravomocný, lékař vinu odmítá a tvrdí, že je obětí spiknutí.

Soudce Stanislav Králík odmítl Bartákova tvrzení o organizovaném spiknutí proti němu. Soud podle předsedy senátu vyslechl všechny tři muže, které lékař označil za viníky tohoto spiknutí. Nic podobného se však neprokázalo.

Soudce musel čtení rozsudku krátce přerušit, protože se jedné z přísedících udělalo nevolno. Po verdiktu o vině si tak musel Barták počkat na to, jak jej soud potrestá.

Státní zástupkyně navrhla v závěrečné řeči poslat Bartáka za sexuální napadání asistentek na 15 let do vězení.

Komentář

Petr Honzejk:

Dobré zprávy aneb doktor Prase

 

Každý intuitivně cítí, že přezdívka „doktor prase“, kterou Bartákovi udělil deník Blesk, není přehnaná. Nejen proto, co dělal. Ale i proto, že jako legitimaci k letité beztrestnosti využíval známosti s mocnými, což je, s odpuštěním, též prasárna, a kdo ví, jestli jen na Bartákově straně.

Celý komentář čtěte - ZDE

Obžaloba lékaře viní celkem z šesti znásilnění, jednoho vydírání, tří případů sexuálního nátlaku a také z omezování osobní svobody. V několika případech způsobil podle žalobkyně ženám těžkou újmu na zdraví, protože trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Barták podle žalobců v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Barták tvrdí, že žádné ženě vědomě neublížil. Hájí se tím, že své "intimní asistentky" měl rád a do některých se i zamiloval. Jeho právní zástupci pak uvedli, že neexistují důkazy o lékařově trestné činnosti. Žádají, aby byl lékař osvobozen, případně skončil s podmíněným trestem nebo s dohledem probačního úředníka.

Přísedící, starší ženu, odvezla ze soudu záchranná služba.

Související