Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka přišel jednat se zvoleným prezidentem Milošem Zemanem o tom, jak by bylo možné ukončit pravicovou vládu Petra Nečase (ODS), a o doplnění členů Ústavního soudu. Podle šéfa sociálních demokratů by se Zeman po nástupu do funkce hlavy státu měl zasadit o přistoupení ČR k evropskému fiskálnímu paktu.

"Shodli jsme se na tom, že současná vláda je neúspěšná," řekl po jednání Sobotka. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyvolat další hlasování o nedůvěře vlády, pokud se objeví trhliny v soudržnosti koaličních stran.

Ke vzájemné shodě o levicové integraci mezi oběma politiky však nedošlo. "Řekl jsem mu, že by sociální demokracie měla kandidovat jako samostatná strana. Součástí mého konceptu nejsou předvolební koalice," řekl pro MF Dnes Sobotka.

Několika ústavním soudcům letos končí mandát. Sociální demokracie si podle Sobotky přeje, aby byl Ústavní soud doplněn na plný počet členů. Návrhy na jmenování soudců by měl prezident připravit po konzultacích se zástupci Senátu, kde má převahu levice, podotkl lídr ČSSD.

Se Zemanem jednal o takzvané Klausově výjimce z lisabonské smlouvy o Evropské unii. Sociální demokracie bude hlasovat proti ratifikaci výjimky v Senátu. "Myslím, že by bylo dobře, kdyby nový prezident republiky vůči výjimce deklaroval zcela odlišný postoj, než měl stávající prezident Václav Klaus, aby se ČR v zahraničí zbytečně neblamovala," uvedl Sobotka.

K přijetí výjimky se státy EU zavázaly na Klausovu žádost na podzim 2009. Prezident si ji tehdy vymínil před svým podpisem pod smlouvu. Má údajně zaručit ochranu před případnými nároky sudetských Němců na majetek v ČR. Podle některých právníků jsou to ale liché obavy - sudetští Němci o bývalý majetek v ČR nežádají, i když nyní výjimka neplatí.

Výjimka by měla být schvalována souběžně se smlouvou o přistoupení Chorvatska, ale nebude její částí. Zeman v lednu poznamenal, že byl zpočátku ke Klausově výjimce skeptický. Později pro ni ale prý našel pochopení.

Klaus je znám svým kritickým postojem k Evropské unii, Zeman je oproti němu k evropské integraci vstřícný. Po své inauguraci chce na Hradě vyvěsit unijní vlajku, čemuž se jeho předchůdce v úřadu hlavy státu bránil.